Uyku uzmanları geceleri uykuya dalmayı engelleyen yiyeceğin adını verdi

Uyku uzmanları geceleri uykuya dalmayı engelleyen yiyeceğin adını verdi
Uzmanlar pek çok kişinin bu ürünü yatmadan önce yediği ancak uykuya dalmayı engellediği belirtiliyor.

Geceleri uyanık yattığınızda ve uykuya dalmaya çalışırken, buna yol açabilecek tüm nedenleri düşünüyor olabilirsiniz; fazladan bir fincan kahveden pişmanlık duyuyor olabilirsiniz. Uykusuzluğun belki de hiç düşünmediğiniz bir nedeni de yatmadan önce yenen tuzlu atıştırmalıklardır.

uykusuzluk.webp

Uykusuzluk çekiyorsanız ve bunun nedenini merak ediyorsanız, yediğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz gerekir. Uyku uzmanları, yatmadan önce tuzlu atıştırmalıklardan kaçınmanın uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabileceğini söylüyor.
13 yılı aşkın klinik deneyime sahip uyku uzmanı göre uykunuzu iyileştirmek için kaçınmanız gereken bazı yiyecekler var. Uykusuzluğu daha da kötüleştirebilecek yiyecek türlerinden biri cips veya tuzlu kuruyemiş gibi tuzlu yiyeceklerdir. Doğru, yatmadan önce film izlerken yediğiniz atıştırmalıklar uykuya dalmayı zorlaştırabilir.
"İnsanlarla diyetleri ve uykuları hakkında konuştuğumuzda bu genellikle gözden kaçabiliyor. Yüksek şeker alımı gibi bazıları bariz olsa da tuz gözden kaçırılabiliyor. Uyuyamıyorsanız veya uyumakta zorluk çekiyorsanız, tuz sizin için en önemli çözüm olabilir. Sorunun kökeninde sodyumun yüksek olduğu yiyecekler sıvı tutulumuna ve yüksek tansiyona yol açarak cips veya tuzlu kuruyemiş gibi atıştırmalıklar yedikten sonra vücudun tamamen kapanmasını zorlaştırır. Bu da sığ uyku denilen, uykunun olmadığı bir duruma yol açar. Uzman , bu sorunun çok derin olduğunu ve sık sık tuvalete çıkma gibi sorunları içerebileceğini, zira araştırmaların bunun diyette çok fazla tuz bulunmasından kaynaklanabileceğini öne sürdüğünü belirtti .

Tuzlu Atıştırmalıklar Neden Uykuya Dalmayı Zorlaştırır?

tuz-001.jpg

Sıvı Tutulumu: Tuzlu yiyecekler, vücudunuzun su tutmasına neden olarak şişkinlik ve rahatsızlık hissine yol açabilir. Bu da uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve gece boyunca sık sık uyanmanıza neden olabilir.
Yüksek Tansiyon: Tuz, kan basıncını yükselterek uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Yüksek tansiyon, kalp atış hızınızın artmasına ve uykuya dalmanızı engelleyen huzursuzluk hissine neden olabilir.
Sığ Uyku: Yatmadan önce tuzlu yiyecekler tüketmek, derin ve dinlendirici bir uykuya dalmanızı engelleyerek sığ bir uyku çekmenize neden olabilir. Bu da ertesi gün yorgun ve bitkin hissetmenize yol açar.
Bu bağlamda uzman yatmadan önce muz yemeyi tavsiye ediyor
"Bu bir sürpriz olabilir ve bunun da iyi bir nedeni olabilir, çünkü muz günü bitirmekle değil, güne başlamakla ilişkilendirilir. Ancak muz, melatonin üretimini destekleyen triptofan ve gevşetici bir madde olan magnezyum içerir. Her ikisi de rahatlamayı ve uykuyu destekler. ", bu yüzden cipsleri bir kenara bırakın ve yatmadan önce bir muz yiyin" tavsiyesinde bulundu.

Uyku Kalitenizi Artırmak için Ne Yapabilirsiniz?
Yatmadan önce tuzlu atıştırmalıklardan kaçının.
Muz gibi melatonin üretimini destekleyen triptofan ve magnezyum içeren besinler tüketin.
Yatmadan önce kafein ve alkolden uzak durun.
Düzenli egzersiz yapın.
Rahatlatıcı bir uyku ortamı oluşturun.
Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın.
Uyku probleminiz devam ederse bir doktora danışmanız önerilir.