Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 1](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074308.webp)
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıktaki alanda 1993 yılında yapımına başlanan ve 2009'da sulama amaçlı hizmete alınan Manyas Barajı'na kıyısı bulunan orman içindeki mahallede 63 hane bulunuyor.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 2](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074309.webp)
Halkının çoğunlukla geçimini hayvancılıkla sağladığı Ören Mahallesi'nde baraj havzasında, üzerinde çiftliğin de bulunduğu tepelik alan, ilkbaharda yağışlar ve kar erimelerinden dolayı adaya dönüşüyor. Adada kalan yapıya yem depolayan mahalle sakinleri, su seviyesi düşünceye kadar alanı kullanamıyor. Yaz aylarında sulama ve buharlaşmanın etkisiyle su miktarı azalınca alanın karayla bağlantısı yeniden ortaya çıkıyor.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 3](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074312.webp)
Yeşilin hakim olduğu doğada ve baraj manzarasında yaşayan mahalle sakinleri, ada görüntüsünü cep telefonlarıyla fotoğraflayarak sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 4](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074313.webp)
Doğası ve sakinliğiyle dikkati çeken bölgeye, bahar aylarında bu manzarayı görüntülemek için çok sayıda ziyaretçi geliyor.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 5](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074315.webp)
"Mahallemizin turizme kazandırılmasını bekliyoruz"
Mahalle muhtarı Erhan Karatepe, AA muhabirine, Ören'in doğal güzelliğiyle ön plana çıktığını söyledi.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 6](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074316.webp)
Ormanla kaplı mahallenin barajla da bütünleştiğini vurgulayan Karatepe, "Barajla mahallemiz inanılmaz güzel bir doğaya sahip oldu. Balıkesir'den ve çevre ilçelerden mahallemize gelen insanlar oluşan manzarada bol bol fotoğraf çekerek ölümsüzleştiriyor. Devlet büyüklerimizden mahallemizin turizme kazandırmalarını bekliyoruz." dedi.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 7](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074319.webp)
Mahalle sakinlerinden Sami Etçe (68) de daha önce İzmir'de yaşadığını, 8 yıl önce memleketi Ören'e döndüğünü dile getirdi.
![Türkiye'nin Bu İlinde Baharda Yeni Ada Oluştu! Mahalleli Bölgeye Turist Akını Bekliyor 8](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/04/1/008_2024_08_Nisan_13_Nisan_11_20240423_2_63531726_100074320.webp)
Ören'in doğal güzelliğe sahip olduğunu belirten Etçe, şöyle konuştu:
"Bundan 40 önce eşime buraya ev yapacağımı söylemiştim. Burası bize babamızdan kaldı. Şimdi buraya yerleştik. Buranın doğal güzelliği için geri geldik. Her bahar ayında mahallemizde çok güzel bir manzara oluşur, bölgede çeltik üretimi olduğu için yazın su geri çekilir. Mahalle dışından birçok kişi gelip burada fotoğraf çekiliyor."
İsmet Erdoğan (77) da yerli ve yabancı turistlerin mahalleye gelerek doğal güzelliği görmelerini istedi.