Temizlik yaparken bu maddeleri bir araya getirirseniz sağlığınızdan olabilirsiniz...İşte bir araya gelmemesi gereken karışımlar

Temizlik yaparken bu maddeleri bir araya getirirseniz sağlığınızdan olabilirsiniz...İşte bir araya gelmemesi gereken karışımlar
Birçoğumuzun hassas noktalarından biri ev temizliği...Kim evinin pırıl pırıl olmasını istemez ki.... Bunun için bazen tek bir temizlik malzemesinin yetmediğini düşünür ve böyle zamanlarda birden fazla temizlik malzemesini karıştırarak daha iyi temizlik yapıldığına inanarak kendimize ve sevdiklerimize büyük zararlar verebiliriz.

TEMİZLİK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN KARIŞIMLAR
Temizlik yaparken bu maddeleri bir araya getirirseniz sağlığınızdan olabilirsiniz, göz sağlığınızdan tutun, karaciğer akciğer böbrek ve daha bir çok organınıza en büyük zararı vermiş olursunuz.. İşte bir araya gelmemesi gereken maddeler...
Deterjansız bir temizlik düşünmek elbette ki imkansızdır. Oysa temizlik maddelerinin içerisinde bulunan ağır kimyasallar, sağlığımız için son derece tehlikelidir ve az az bile kullanılıyor olsa, uzun vadede özellikle akciğerlerimizin sağlığı için oldukça zararlıdır. Son yıllarda bilinçli tüketicilerin de talebi ile üretilen doğal temizlik maddelerini ise, kullanıcıların kişisel tercihi olduğu için her yerde bulmak pekte mümkün değil. Temizlik yaparken aslında olması gereken elbette sıfır kimyasal kullanmaktır. Çünkü hiç bir şey sağlığımızdan daha önemli değildir fakat, alışkanlıklarından vazgeçemeyenler için en azından hangi kimyasal deterjan hangisi ile kullanılmaz bunu araştırdık. Çünkü bu kimyasal maddelerin içerisinde bulunan bileşenler etkileşime geçtiğinde akla gelmeyecek zararları da bir araya getirirler.. Hastanelerin acil servisine başvuranların arasında temizlik maddelerinden zehirlenen kişilerin sayıları pekte az sayılmaz. Gelelim hangi temizlikte kullanılan maddelerle hangisi bir araya getirilmez konusuna..

Çamaşır suyu ve alkol
Bu iki kimyasal maddenin kombinasyonu kloroform üretir. Zararları ise başta bilinç kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, göz ve cilt hasarı sinir sistemi, akciğer, karaciğer ve böbrek hasarına neden olurken, ileri derece de ölüme bile yol açmaktadır.
Sirke ve oksijen
Bu iki ürünü bir araya getirmek hiç akıl kârı değildir. Çünkü bu iki madde bir araya gelirse yüksek konsantrasyonlarda cildi, gözleri, boğazı burnu ve ciğerleri tahriş eder, perasetik asit oluşturur.
Çamaşır suyu ve sirke
Kombinasyon kulağa güçlü bir dezenfektan olacak gibi geliyor ancak ikisi asla karıştırılmamalıdır. Düşük seviyelerde bile öksürüğe, solunum sorunlarına ve gözlerde kaşıntı, yanma, sulanmalara neden olabilen klor gazı açığa çıkar.
Çamaşır suyuna zayıf bir asit eklemek ciddi kimyasal göz yanıkları ve akciğer hasarına neden olabilecek gazlar üretir.

Çamaşır suyu ve diğer deterjanlar
Cam temizliğinde kullanılan deterjanlar, tuvalet ve bulaşık makinesi deterjanları gibi kimyasal temizlik ürünlerinin çamaşır suyu ile kombinasyonu klor gazı ürettiği için asla karıştırılmamalıdır. Çok düşük oranda ya da kısa süre bile maruz kalınmış olsa ciddi solunum ve göz problemlerine neden olabilmektedir
Çamaşır suyu ve amonyak
Bu iki kimyasalın kombinasyonu çok çok tehlikeli zehirli bir gaz üretir. Solunum sisteminizi mahveder. Zehirli ve patlayıcıdır.
Bu kadar zararlı ve bir araya gelince adeta bomba etkisi oluşturan bu maddelere karşı son derece dikkatli olmalı, adım adım da olsa bu kimyasallardan kurtulmalıyız. Unutulmamalıdır ki; hiç bir şey sağlığımızdan daha önemli değildir.
Aseton ve çamaşır suyu
Aseton ve çamaşır suyunu karıştırmak son derece tehlikeli olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çamaşır suyunu herhangi bir şeyle karıştırmak iyi bir fikir değildir. Özellikle aseton ile karıştırıldığında, solumak ve temas etmek oldukça büyük problemlere sebep olabilir. Asetonla karıştırmaktan bahsettiğimizde, kimyasal kloroform ürettiği bilinen en eski organik reaksiyonlardan birinden bahsediyoruz ve bu da sizi dakikalar içinde bayıltabilir. Oldukça toksiktir ve ayrıca organ hasarına neden olabilir.

Kaynak: