Onlar da ölürse bu müthiş lezzetli otu tanıyan kalmayacak!

Onlar da ölürse bu müthiş lezzetli otu tanıyan kalmayacak!
Sivas'ın meşhur lezzetlerinden biri olan madımak otunun toplayıcılarının sayısının azaldığına dair endişeler dile getiriliyor. Zamanla bu otu bilenlerin kalmayacağı ifade ediliyor.

Pazar tezgahlarında satışa sunulan madımak otları, baharın gelmesiyle birlikte Sivas'ta dağlardan toplanmaya başlanıyor. Ancak pazar esnafı, köylerde genç neslin artık madımak toplamadığını belirterek, "Şimdiki nesil madımak toplamıyor. Birkaç seneye kadar da bu emekçi kadınlarımız ölürse madımak olayı biter" diyor.

ol2.jpeg

Türkiye'nin geleneksel yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan madımak, özellikle kırsal bölgelerde genç kızlar tarafından toplanırdı. Ancak günümüzde halk pazarlarında veya marketlerden hazır olarak satın alınabiliyor.

Pazarda madımak satan bir kişi, madımak işiyle uğraşan emekçi kadınların yaşlanmasıyla neslin tükendiğini ifade ediyor. Bugünün gençleri ise madımak toplamaktan çok, hazır gıdaları tercih ediyorlar.

ol1.jpeg

Pazarda alışverişe gelen bir vatandaş, geçmişte annelerinin ve nenelerinin madımak topladığını, ancak artık toplayan kimsenin kalmadığını belirtiyor. Doğada madımak toplayan bir kişi ise gençlerin bu otu tanımadığını ve bilmediğini ifade ediyor.

ol.jpeg