Mucizevi Doğum: "Erkek" Olduğu Düşünülen Yılan Ronaldo, Bakire Doğumla 14 Yavru Dünya Getirdi!

Mucizevi  Doğum: "Erkek" Olduğu Düşünülen  Yılan Ronaldo,  Bakire Doğumla  14 Yavru Dünya Getirdi!
Portsmouth'ta yaşanan olağanüstü bir olay, yılan severleri şaşkına çevirdi. 13 yaşındaki Brezilya gökkuşağı boa yılanı Ronaldo, "bakire doğum" olarak bilinen nadir bir üreme yöntemiyle 14 yavru dünyaya getirdi.Yılan bakımı teknisyeni Amanda McLeod, "Öğrencilerden biri onları rutin bir canlı hayvan kontrolü sırasında keşfetti. İlk başta yanıldığını düşündük. Gözlerimize inanamadık." dedi.
Bir üniversitenin personeli ve öğrencileri, Ronaldo adlı 1,8 metrelik Brezilya gökkuşağı boa yılanının nadir görülen bir "bakire doğum" gerçekleştirip 14 yavru dünyaya getirmesinin ardından yaşadıkları şoku anlattılar.

1-brazilian-rainbow-boa-snakes-virgin-birth-to-14-babies-3.webp

City of Portsmouth College sürüngen uzmanı Peter Quinlan, 13 yaşındaki yılanın erkek olduğuna inandıklarını belirterek, en az dokuz yıldır başka hiçbir yılanla temasının olmadığını söyledi.
Doğumların, embriyoların döllenme olmadan geliştiği, aseksüel üremenin doğal bir şekli olan nadir görülen partenogenez olgusundan kaynaklandığını açıkladı.

Şöyle dedi: “50 yıldır yılan yetiştiriyorum ve bunun olduğunu daha önce hiç bilmiyordum.
"Bebekler aslında annelerinin klonları, ancak işaretleri biraz farklı.

"Ronaldo, sanki büyük bir yemek yemiş gibi normalden biraz daha şişman görünüyordu ama onun ya da hamile olduğunu bir an bile düşünmedik."

1-brazilian-rainbow-boa-snakes-virgin-birth-to-14-babies-2.webp

Ronaldo'nun erkek olduğu düşünülüyordu ve en az dokuz yıldır başka bir yılanla temas halinde değildi. Bu nedenle, bu doğumlara partenogenez adı verilen nadir bir aseksüel üreme şekli olan "bakire doğum" sebep oldu.
Partenogenezde, embriyolar döllenme olmadan gelişir. Ronaldo'nun yavruları da bu şekilde annelerinin klonları olarak dünyaya geldiler.
Ronaldo'nun hamileliği, esaret altındaki türü için belgelenen üçüncü vakadır. Bu olağanüstü olay, yılan üreme biyolojisi hakkındaki bilgilerimizi geliştirmeye yardımcı olabilir.
Yavrular büyüdükçe, Ronaldo'nun cinsiyeti de netlik kazanacak. Şu anda, yılan bakımı ekibi tüm yavrulara yeni yuvalar bulmak için çalışıyor.
Bu mucizevi doğum, doğanın gizemlerini ve canlı yaşamın çeşitliliğini hatırlatıyor. Ronaldo'nun hikayesi, yılanlara ve genel olarak tüm canlılara olan hayranlığımızı artırıyor.