Köpeğim-kedim neden ot yiyor?

Köpeğim-kedim neden ot yiyor?
Köpeğinizin neden ot yediğini bilmiyorsanız , bu tür davranışlar endişe verici olabilir, özellikle de köpeğinizin bir saat sonra hepsini kusmasıyla sonuçlanırsa. Peki bu davranış gerçekten endişeye neden oluyor mu, yoksa zararsız mı?

Köpekler-kediler pek çok tuhaf şey yerler. Kendileri için iyi olan yiyecekleri, kendileri için zehirli olan yiyecekleri ve hatta yiyecek olmayan bazı şeyleri bile yiyecekler. Çoğu köpek-kedi ebeveyni şüphesiz köpeklerinin hayatlarının bir noktasında çim yediğini görecektir.

Davranışın kendisi bir tür köpek pikası olduğu için köpeklerin ot yediğine dair uzun süredir kabul gören bir varsayım var. Pika, garip, gıda dışı öğelerin tüketilmesi olarak tanımlanıyor ve bazı beslenme eksikliklerinin veya altta yatan bir sorunun göstergesi olabilir . Eksik vitaminler, mineraller veya besin maddeleri kadar basit olabilir. Ayrıca köpeklerin lif eksikliğini gidermek, gaz veya dışkı çıkarmalarına yardımcı olmak için çim yemesi de mümkündür.

Öte yandan köpeğiniz çimin tadı ve dokusunun tadını çıkarabilir. Köpeklerin de tıpkı bizim gibi tercihleri ​​vardır ve taze, çimenli tat tam da onların özlemini duyduğu şey olabilir.

Köpeğimin beslenmesi dengeliyse ne olur?

Köpeğinizin beslenmesinin tamamen dengeli olduğunu düşünebilirsiniz ancak köpeğin içgüdüsünün hâlâ algıladığı bir şeyi kaçırıyor olabilirsiniz. Yabani köpekler tüm besinlerini bir hayvanın tamamını yiyerek elde ediyorlardı. Neredeyse tamamen otla beslenen bir av hayvanını yemekten elde ettikleri lif veya besin maddeleri de dahil olmak üzere, beslenme ihtiyaçlarının her biri bu tek öğünle karşılandı.

Köpekler omnivordur, dolayısıyla bu ot yeme, karşılanmayan bazı ilkel ihtiyaçlara geri dönebilir. Bir çalışmada minyatür Kaniş'in tam da bu nedenle ot yediği bildirildi. Bu köpek ot yedi ve yedi yıl boyunca her gün kustu, ta ki insanı köpeğe yüksek lifli bir diyet uygulayana kadar . (Lif yalnızca bitkilerde bulunur; et ve diğer hayvansal ürünlerde lif yoktur). İşte! Kaniş ertesi gün ot yemeyi bıraktı ve hayatının geri kalanında tamamen sağlıklıydı.

Ot yemek köpeğimin hasta olduğu anlamına mı gelir?

kopek-ot.jpg

Köpeğinizin ot yemesi, önceden rahatsız olduğu anlamına gelmez. Aslında göre köpeklerin yüzde 10'undan azı ot yemeden önce hasta görünüyor . Ot yemek de mutlaka kusmalarına neden olmaz. İddiaya göre köpeklerin sadece yüzde 25'i otladıktan sonra kusuyor. Bununla birlikte, kuralı kanıtlayan istisnalar vardır. Köpeğinizin bağırsak solucanları olabilir veya yediği başka kötü şeyleri sindirmek için yardıma ihtiyacı olabilir.

Köpeğim-kedim için ot yemek kötü mü?

Çim yemek köpeğiniz için mutlaka kötü değildir, özellikle de daha sonra kusmasına neden olmuyorsa. Çimlere kimyasallar, gübreler veya köpekler için toksik olan başka bir bileşik püskürtülmüşse bu durum kötüdür . Ayrıca, köpek otlatmayla birlikte iştahta azalma, uyuşukluk, kilo kaybı, ishal, aşırı kusma veya dudak yalama gösteriyorsa, davranışı frenlemenin ve veterineri aramanın zamanı gelmiş olabilir. Bu, köpeğin zehirli bir şey yediğinin veya sağlık açısından bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir işareti olabilir.