Kahveyi Çok Tüketme Sınırı Değişti! Uzmanlar Günlük Rakam İçin Yeni Miktarı Önerdi

Kahveyi Çok Tüketme Sınırı Değişti! Uzmanlar Günlük Rakam İçin Yeni Miktarı Önerdi
Kahve, kalp sağlığını olumlu etkileyen bir içecek olmasına rağmen, tüketim miktarı ve zamanı önemlidir. Uzmanlar günlük kafein alımını 400 mg'da tutmayı önermektedir.

Kahve, içerdiği kafein ve biyoaktif maddeler sayesinde kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Antioksidan özelliğiyle damar sağlığını destekler ve kireçlenmeyi azaltabilir. Ancak, tüketim miktarına dikkat edilmelidir; günlük dört kupa geçilmemelidir, aksi halde olumsuz etkilere yol açabilir.

KAHVENİN ÇEŞİTLERİ VE KARBONHİDRAT İÇERİĞİ

Posta.com.tr'nin haberine göre Kahve çeşitleri çoğaldıkça, içerdikleri karbonhidrat miktarı da artmaktadır. Sade kahvede düşük olan karbonhidrat miktarı, sütlü, kremalı, karamelli ve çikolatalı kahvelerde artmaktadır.

253938.jpg

HANGİ KAHVE NE ZAMAN VE NASIL TÜKETİLMELİ?

Kahvenin tüketim saati önemlidir; sabah erken saatlerde tüketilmesi kortizol hormonu üzerinde etki yapabilir. En uygun tüketim zamanı sabah 10:00 ile öğleden sonra 14:00 arasındadır. Ayrıca, yemek sonrası tüketimi demir, çinko ve magnezyum emilimini azaltabilir.

UZMAN TAVSİYESİ VE TÜKETİM MİKTARI

Uzmanlar, günlük kafein alımının 400 mg'ı geçmemesi gerektiğini önermektedir. Bardak boyutları dikkate alınarak kafein miktarı hesaplanmalıdır. Önerilen miktar aşılmamalıdır, aksi halde olumsuz etkiler görülebilir.

KAHVENİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kahvenin uzun vadede hipertansiyon riskini azalttığı ve metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ritim bozukluğu olmayan bireylerde hafif ve orta düzeyde tüketimi, ritim bozukluğu riskini azaltabilir.

woman-601568-1280.webp

KİMLER DİKKATLİ OLMALI?

Uzmanlar, ciddi ritim bozukluğu, hipertansiyon, panik bozukluğu, mide rahatsızlıkları olan kişilerin kahve tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini belirtmektedir. Sağlıklı bireyler ve diğer hastalık gruplarındaki kişiler için kahve tüketimi önerilmektedir.