Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 1](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler2.jpg)
Antalya'da yaşayan Japon yazar ve iğne oyası araştırmacısı Ikumi Nonaka, dört Japon arkadaşıyla Elazığ'da geleneksel iğne oyasını öğreniyor.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 2](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler4.jpg)
Nonaka, Türkiye'ye ilk kez 1992'de turist olarak geldi ve 1995'te Antalya'ya yerleşti.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 3](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler.jpg)
Türk el sanatlarına hayranlık duyan Nonaka, yıllardır farklı illeri gezerek iğne oyası araştırmaları yapıyor.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 4](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler5.jpg)
Nonaka, Japonya'dan davet ettiği arkadaşlarıyla Elazığ'da, Harput Mahallesi'nde iğne oyası öğrenmeye başladı.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 5](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler6.jpg)
Elazığ Belediyesi Hayme Ana Kadın Girişim Kooperatifi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen bu etkinlikte, Nonaka ve arkadaşları geleneksel iğne oyası motiflerini öğrendi.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 6](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler3.jpg)
Nonaka, Antalya'da yıllardır yaşadığını ve en çok ilgisini çeken el sanatının iğne oyası olduğunu belirtti.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 7](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler7.jpg)
Yaptığı araştırmaları Japonya'da arkadaşlarıyla paylaşmak amacıyla birçok seminer ve sergi düzenlediğini ifade eden Nonaka, Japonların artık "Türkçe iğne oyası" olarak bilinen bu sanatı tanıdığını söyledi.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 8](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler8.jpg)
Elazığ'da iğne oyasının geleneksel olarak ipekten yapıldığını öğrendiklerini ve motiflerin yanı sıra geleneksel adetleri de keşfettiklerini belirten Nonaka, bu deneyimden büyük keyif aldıklarını vurguladı.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 9](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler9.jpg)
Usta öğretici Fatma Çiftçi ise Japon misafirleri Elazığ'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ve birlikte farklı Türk motifleri yaptıklarını ifade etti. Çiftçi, "Japonya'dan 12 saat uçak yolculuğu yaparak Elazığ'a gelen misafirlerimize iğne oyasını öğrettik, güzel bir dayanışma oldu," dedi.
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 10](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler11.jpg)
![Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ'a Geldiler 11](https://cdn.halktv.com.tr/gallery/2024/07/1/Japonlara Akıl Sır Ermiyor! İğne Oyası Öğrenmek İçin Elazığ_a Geldiler10.jpg)