İşte Bu Yüzden Karpuzu Dolapta Saklamamalısınız

İşte Bu Yüzden Karpuzu Dolapta Saklamamalısınız
Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti karpuz, özellikle soğuk şekilde tüketildiğinde birçok kişi için enfes bir yiyeceğe dönüşüyor. Karpuzu serin yemek her ne kadar daha lezzetli olsa da, bu durumun olumsuz etkileri bulunmakta.

Yaz mevsiminin en gözde meyvesi olarak bilinen karpuz, özellikle soğuk bir şekilde ve yanında peynirle servis edildiğinde milyonlarca insan için favori lezzet haline dönüşebiliyor.

Karpuzun seçilme aşamasında başlayan kalite süreci, soğuk servis ile devam ediyor. Bu durum özellikle kavurucu sıcaklarda ferahlatıcı bir etki yaratıyor olsa da, servisin buzdolabında saklanmaması gerektiği uyarısında bulunan uzmanlar var.

karpuz2.jpgKARPUZU BUZDOLABINDA SAKLAMAK BESİN DEĞERLERİNİ ÖLDÜRÜYOR

Karpuzlar, yapısı gereği iri meyveler olduğundan çoğu zaman tek bir oturuşta tüketilemiyor. Bu nedenle birçok kişi, kesilen karpuzun bir bölümünü tüketirken kalan parçaları ise streç film ya da poşet yardımı ile buzdolabında muhafaza ediyor.

Özellikle aşırı sıcaklar nedeniyle meyvenin bozulmasının önüne geçmeyi amaçlayan bu alışkanlık, karpuzun faydalarını yok etmekte. Yapılan araştırmalara göre, oda sıcaklığında bırakılan karpuzlar buzdolabında saklananlara kıyasla daha fazla antioksidan içeriyor. Dalından koparıldıktan sonra olgunlaşmaya devam eden karpuz, bu süreçte antioksidanlarını da geliştiriyor. Ancak karpuz birden soğuk bir ortama konulduğunda, bu gelişim süreci kısalıyor.

karpuz3.webp
EN SAĞLIKLI KARPUZ TÜKETİMİ İÇİN KÜÇÜK BOYLAR TERCİH EDİLMELİ

Eğer geniş bir ailede bulunmuyorsanız ya da karpuzu kalabalık bir arkadaş grubunda tüketmeyecekseniz, en ideal tercih ise tek tüketimlik karpuzlar almak. Bu nedenle son yıllarda marketlerde kesilmiş ve streç filme sarılmış karpuzlar satılıyor.