Güneşte Şiddetli Patlama: Radyo Sinyalleri Kesilebilir!

Güneşte Şiddetli Patlama: Radyo Sinyalleri Kesilebilir!
BOULDER (AA) - ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinin (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi (SWPC), Güneş'te meydana gelen plazma patlaması sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın, radyo sinyallerini geçici bozabileceği uyarısında bulundu.NOAA, Güneş'teki...

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi (SWPC), Güneş'te meydana gelen bir plazma patlaması sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın radyo sinyallerini geçici olarak bozabileceği ve hava araçlarıyla kuleler arası iletişimi kesebileceği uyarısında bulundu.

gunesi-patlamasi4.webp

SWPC'den hava tahmin uzmanı Jonathan Lash, fırtınanın etkileri hakkında bilgi verdi. Lash, fırtınanın radyo sinyallerini geçici olarak bozabileceğini ve hava araçlarıyla kuleler arası iletişimin kesilebileceğini söyledi. Fırtınanın ardından dünyanın farklı bölgelerinde "kuzey ışıkları" olarak bilinen auroraların da gözlemlenebileceğini bildirdi.

gunes-patlamasi2.jpg

Geçtiğimiz 15 Aralık 2023'te Güneş'te 2017'den bu yana en büyük patlama meydana gelmişti. NASA'ya ait Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından görüntülenen bu patlama, Dünya'daki radyo sinyallerini geçici olarak devre dışı bırakmıştı.

gunes-patlamasi.jpg

NASA'ya göre Güneş yüzeyindeki patlamalar, radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyallerinin yanı sıra uzay araçları ve astronotlar için de risk teşkil edecek güçlü enerji dalgaları oluşturabiliyor.

Kaynak:AA

Etiketler :