Evinize bolluk bereket , şans getirdiğine; nazarı engellediğine inanılan çiçekler ve hikayeleri...

Evinize bolluk bereket , şans getirdiğine; nazarı engellediğine inanılan çiçekler ve hikayeleri...
Sevdikleriniz için şans getiren bir buket çiçek, günlerinin seyrini değiştirebilir Bitkilerin hemen hemen hepsinde var olan hoş kokular, renkler ve güzel görünümlerden ötürü kullanıldıkları alanlarda pozitif bir enerji saçarlar ve insanları etkileri altına almayı başarırlar. Eve bereket, şans, para ve huzur getiren bitkilerin yanı sıra eve uğur getiren çok özel çiçek türleri de mevcuttur.

Evlerde ve bitkilerin olduğu her alanda her zaman pozitif bir düşünce ve neşeli bir ortam hâkim olur. Özellikle de ev ortamlarında, gergin durumlardan kaçınmak, eve her zaman neşe saçmak, uğur getirmek için kullanılan uğurlu bitkiler mevcuttur. Çiçekli olanlar ya da çiçekli olmayanlar olarak ayrılan ve eve uğur getirdiğine inanılan bu bitkilerden ilki kaktüs çiçeğidir.Siz de sevdiklerinizi mutlu edip onlara şans getirmesini sağlayacak çiçekleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Dikenli görünümü ve korkutucu yapısı olmasına rağmen, kaktüsler kıskançlığı, dikkatsizliği, dağınık düşünceleri ve nazarı yener ve dağıtır.

Nane bitkisi de bulunduğu ortama son derece pozitif etki saçar ve uğur getirir.

Bambu, yasemin, biberiye, kekik, kasımpatı, okaliptüs, aloe vera bitkileri uğurlu bitkiler arasında kabul edilir. Bulundukları ortamdaki kötü enerjileri hapsederek ortama pozitif enerji saçarlar. Uykusuzluğa iyi gelirler ve eve giren kötü gözlü ve kötü düşünceli insanların da bu düşüncelerini emerek yok ederler.

Güzel kokulu olan ve herkesin hayran kaldığı çiçekler evlerde bakıldığında ya da en azından balkonlarda dahi bakıldığında, eve huzur, şans, rahatlık, ferahlık ve uğur getirmeye devam eder. Çiçeklerin kendine has olan bu özelliği sayesinde evlerde hiçbir zaman kötü enerji ve kötü gözler dolaşamaz.

Karanfil, mimoza, şakayık, gül, orkide, krizantem ve tamamen yeşil görünüme sahip olan bitkiler bu türler içerisinde öncelikli sırada yer alır. Hem kokuları çok hoş olan hem de görünümleri çok güzel olan ve tamamen estetik açıdan bile insanları etkileyen bu çiçekler eve uğur getirir. Özellikle de inançlı bir şekilde bakımlarını yaptığınız takdirde her zaman daha fazla uğur getirdiğini görebilir, evinizde daha fazla huzurun, neşenin ve pozitif enerjinin olduğunu görebilirsiniz. Böylelikle her zaman istek ve ihtiyaçlarınız da daha olgun ve pozitif bir şekilde karşılanmaya devam eder.

İyi Niyet Göstergesi: Açelya

acelya.jpg


Çiçeklerin farklı anlamlar taşıdığını biliyoruz. Hatta bazı durumlarda şanslı hissetmek için yanınızda birkaç parça çiçek saklayabilirsiniz. Uzun yıllar bakılabilen, dayanıklı açelyalar şans getiren harika çiçekler arasında. Görünüşleriyle bir kartpostaldan fırlamış gibi hissettiren açelyalar; uyum, mutluluk ve dengeyi temsil ediyor. Ayrıca biraz da melankoliyi temsil ettiği bilinse de açelyaları evinizin girişine yerleştirirseniz eve gelen ziyaretçilerinizi iyi dileklerle selamladığınızı gösterebilirsiniz. Unutmadan; iyi niyet göstergesi açelyaların bakımıyla ilgili de küçük bir not bırakalım. Açelyalara bahçede bile bakıyor olsanız geniş bir alana ekmelisiniz çünkü bu rengarenk çiçekler geniş alanlarda büyüyüp gelişmeyi çok seviyor.


Onurlu ve Masum: Şakayık

sakayik.jpg

İlkbaharın gelişini temsil eden şakayıklar, mitolojik çiçek türleri arasından sadece biri. Yunan mitolojisine göre tanrıların doktoru olan Paeon, bir gün şakayık kökünden çıkardığı sütümsü bir sıvı sayesinde Pluto’yu iyileştirir. Bu başarıyı hazmedemeyen sağlık tanrısı ve aynı zamanda Paeon’un hocası olan Asclepius, onu öldürmekle tehdit eder. Ancak Zeus, Asclepius tam Paeon’u öldürürken onu bir şakayığa çevirerek kurtarır. İşte bu yüzden şakayık, günümüzde hala onur ve masumiyeti temsil ediyor. Ayrıca yeni yıl çiçeği olarak da bilinen şakayıkların kırmızı renkli olanlarının yüzyıllardır iyi şans getirdiğine inanılıyor.

Su Perisi: Nergis

nergis.jpg
Nehirdeki yansımasına bakıp kendine olan aşkından nergise dönüşen Narcissus’un hikayesini bilmeyen yoktur. Bu yüzden nergis, mitolojik çiçek isimleri dendiğinde ilk akla gelen çiçeklerden biri diyebiliriz. Ayrıca bolluk ve bereket simgesi olan nergis; sıcak renk tonları, aromatik kokusu ve narin yaprakları nedeniyle su perisi olarak da adlandırılıyor. Yalnızca Yunan mitolojisinde değil Çin efsanelerinde de kendine yer bulan nergis, ülkede zenginlik ve iyi dilek sembolü olarak kabul ediliyor. Siz de bir yakınınıza herhangi bir konuda iyi dilekte bulunmak için mitolojik hikayelerin baş kahramanı nergisi tercih edebilirsiniz.

Yeni Yılın Temsilcisi: Su Zambağı

zambak.jpg


Mitolojide çiçekler ve hikayeleri büyük yer kaplıyor. Hatta öyle ki pek çok mitolojik çiçeğin hikayeleri bugün hayatımızdaki rütellerin temelini oluşturuyor. Su zambağı ya da daha bilinen ismiyle Nilüfer de tıpkı nergis gibi önemli mitolojik çiçeklerden biri. Yatıştırıcı kokularının yanı sıra zarif bir görünüme de sahip olan su zambakları, ay yılı takvimine göre yeni yılın başlangıcını temsil ediyor. Bu yüzden yeniden doğuş, aydınlanma ve barışı temsil eden su zambağı, özellikle yeni başlangıçlar yaparken yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken çiçeklerden. Dilerseniz bir tanesini yayvan bir cam vazoya alıp odanızın bir köşesine koyabilir, hem dekoratif hem de şans getiren özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Bolluk ve Bereket Elçisi: Hint Kamışı(bambu)

bambu.jpg
Çin efsanelerinde sık görülen ve şans getirdiğine inanılan bir diğer bitki de bambu. Çinlilerin feng shui felsefesine göre iyi şans getirdiğine inanılan ve hint kamışı olarak da bilinen bambular; mutluluk, güç ve sağlığı temsil ediyor. Eğilip bükülüp birbirine girdiği için hiçbir kamışı birbirine benzemeyen bu bitki, yıl boyunca bulunduğu ortama bereket getiriyor. Bu yüzden sevdiklerinize bakımı kolay, dekoratif olarak harika bu bitkiyi hediye edebilirsiniz. Hint kamışları, özellikle yeni yıl için hediye fikri arayanlar için de ideal. Eğer sevdiklerinize hint kamışı hediye edecekseniz vermeden önce doğrudan güneş ışığından uzak tutmaları gerektiği konusunda uyarmayı da unutmayın.