Evcil hayvan sahiplerinin yaptığı yaygın temizlik hatası sizin ve köpeğinizin hastalanmasına neden oluyor:

Evcil hayvan sahiplerinin  yaptığı yaygın temizlik  hatası sizin ve köpeğinizin hastalanmasına neden oluyor:
Köpeğinizin mama kabını düzenli olarak yıkamayı ihmal etmek, yalnızca onun sağlığını değil, sizinkini de etkileyebilir.Temiz ve hijyenik bir mutfağa sahip olmak, gıda güvenliği açısından hayati önem taşıyor ancak yeni bir çalışma, genellikle gözden kaçırılan bir potansiyel tehlike kaynağının altını çiziyor.
Köpeğinizin mama kabını düzenli olarak yıkamayı ihmal etmek, yalnızca onun sağlığını değil, sizinkini de etkileyebilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yürütülen araştırma, köpek sahiplerinin hijyen alışkanlıklarına ve kirli köpek maması yemeklerinin hem evcil hayvanlar hem de sahipleri üzerindeki etkilerine ışık tutuyor.
417 köpek sahibinin katıldığı araştırma, köpek mama kabı yıkama sıklığına ilişkin endişe verici istatistikler ortaya koyuyor.

kedi-kopek-mamasi2.webp

Katılımcıların sadece yüzde 12'si köpeğinin tabağını her gün yıkadığını, yüzde 22'si haftada bir temizlediğini, yüzde 18'i ise üç ayda bir yıkadığını veya hiç yıkamadığını itiraf etti.
Köpeğinizin mama kabını düzenli olarak temizlemek önemlidir.
Bu tür gevşek hijyen uygulamaları, hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için önemli sağlık riskleri oluşturabilecek salmonella ve listeria gibi zararlı bakterilerin büyümesine olanak sağlayan bir ortam yaratır.
Salmonella ve listeria insanlarda ishal, ateş, mide krampları ve mide bulantısı gibi çeşitli semptomlara neden olabilen bilinen patojenlerdir.
Bu semptomlar özellikle hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler gibi hassas popülasyonlarda şiddetli olabilir.
Çalışma aynı zamanda gıda saklama ve hazırlama ile ilgili davranışlara ilişkin bulgular da ortaya çıkardı.