En Büyük Piyango Talihlisi Kazandığı 6 Milyar Liranın Sadece Çeyreğini Yiyebildi. Öldüğünde Kalan Parası İnsanlara Ders Oldu

En Büyük Piyango Talihlisi Kazandığı 6 Milyar Liranın Sadece Çeyreğini Yiyebildi. Öldüğünde Kalan Parası İnsanlara Ders Oldu
İki çocuk babası Colin Weir, İngiltere'nin en büyük piyango talihlilerinden biriydi. 2011 yılında piyangodan 161 milyon sterlin ikramiye kazandı.

İskoç oyuncu sadece sekiz yıl içinde arabalara ve mülklere para harcayarak ve en sevdiği futbol kulübünün çoğunluk hissesini satın aldı.

142047145-screenshot2-vi6z-jpg.webp

Tahmini 40 milyon sterlinlik para aynı zamanda aile ve arkadaşlar arasında geniş çapta paylaştı. Hayır kurumlarına bağışladı, kamu yararı için güven fonları ve mülk yatırımları oluşturmak için kullanıldı.

kapak-142400-w4xw-jpg.webp

Gönül verdiği partisinin İskoçya bağımsızlık yanlısı kampanyasına milyonlarca sterlin katkıda bulundu fakat kazandığı büyük ikramiye ona sağlık ya da kalıcı mutluluk satın almaya yetmedi. Yıllarca sağlık sorunları çekti ve eşi Christine ile boşandı.

33382324-8751395-image-a-52-1600551456986.jpg

Hayırsever piyango talihlisi Colin Weir'in vasiyeti, bir gecede Britanya'nın süper zenginleri arasına girmesine rağmen nasıl zenginliğin cazibesine yenik düşmediği konusunda büyük bir ders verdi. Partick Thistle Futbol Kulübü'nün ömür boyu destekçisi olan Bay Weir, ayrıca şirketin yüzde 55 hissesini ölümünden bir ay önce satın alarak taraftarlara bağışladı.

İskoçya’daki Kuzey Ayrshire bölgesinde yer alan Largs köyünde doğan Weir, 2019 yılında 71 yaşındayken "sepsis ve akut böbrek yaralanması" nedeniyle öldü ve kalan serveti iki çocuğuna devredildi.Öldüğünde parasının sadece dörtte birlik kısmını harcamıştı.