Ebeveynlere Uyarı: Çocuklarınızı Instagram Videolarından Koruyun

Ebeveynlere Uyarı: Çocuklarınızı Instagram Videolarından Koruyun
Instagram'ın ergenlik çağındaki çocuklara cinsel içerikli ve müstehcen videolar önerdiğine ilişkin rapora uzmanından yorum geldi.

Sosyal medyanın çocuklara yönelik tehditlerine ilişkin uzmanlardan ebeveynlere uyarılar gelirken, ABD'de yapılan bir araştırma, bu uyarıların ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı.

Bir akademisyen tarafından gerçekleştirilen, Wall Street Journal tarafından teyit edilen ve yaklaşık yedi ayı kapsayan testlere göre Instagram algoritması ergenlik çağındaki çocuklara cinsel içerikli ve müstehcen videolar öneriyor.

1-001.jpg

Konuya ilişkin değerlendirme Sosyal Medya Uzmanı Berat Kızılel'den geldi. Instagram'ın 2023'te reklamlarda 18 yaş kuralı koyduğunu belirten Kızılel, arama yapılan konuda Instagram'ın benzer videoları arama yapan kişiye anında sunduğunu belirterek özetle şunları kaydetti:

INSTAGRAM 18 YAŞ KURALI KOYDU AMA...

"Instagram geçtiğimiz yıl reklamlarda 18 yaş kuralı koydu. Ancak organikte özellikle etkileşime girilen postlarda benzerlerini önüne çıkarma konusunda algoritması baya hızlı, bu yüzden de bu tarz durumlar yaşanabiliyor. Mesela çocuklar oyunlarla alakalı videoyu izlerse etkileşim kurduğunda, bir kaç aramadan sonra hızlıca oyun içeriklerini karşısına çıkarmaya başlar. Bunu yapmasındaki en büyük amaç kişinin ekran saatini uygulama içinde yüksek tutmak, 18 yaş üstünde bunu yapması demek platformun reklam satabilmesi demek. Ebeveynlerin de telefonlarını çocuklarına verirken 2 kez düşünmesi gerekiyor. Reklamları da uygunsuz içerikleri de çocuklarınız sizin Instagram hesabınız üzerinden görebiliyor."

berat-kizilel.jpeg