Dünya, yağlı süt ve süt ürünleri hakkındaki fikrini değiştirdi:

Dünya, yağlı süt ve süt ürünleri hakkındaki fikrini değiştirdi:
Herhangi bir marketteki süt ürünlerine baktığınızda , bunların farklı seviyelerde yağ içeren sıra sıra olduğunu göreceksiniz. Yağlı, az yağlı, bütün: Hangi seçenek sağlık açısından en faydalı? Onlarca yıldır, sağlık açısından süt yağı söz konusu olduğunda azın çoktan daha iyi olduğu düşünülüyordu. Ancak son araştırmaların bu konuda şüphe uyandırmakta.


DSÖ diyor ki: Az yağlı veya az yağlı süt ürünlerini seçin ve uzmanlar aksini tavsiye ediyor.
Aslında yağ seviyesinden daha önemli olan ilk önce hangi süt ürününü seçeceğinizdir.

Az yağlı süt ürünlerinin kullanılması önerisi, tam yağlı sütün çok fazla doymuş yağ içermesine dayanmaktadır. Bu nedenle, az yağlı versiyonların tercih edilmesinin kalp hastalığı riskini azaltabileceği iddia ediliyor. Ancak bu öneri 1980 yılına kadar uzanıyor. O zamandan bu yana, süt yağının sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan çoğu araştırma, yağsız versiyonların tam yağlı süte göre hiçbir faydasını bulamadı.

sut-dogal.jpg

Böylece bilim insanları, süt ürünleri tüketimi ile yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve tip 2 diyabet gibi bazı hastalıkların riskinde azalma arasında bir bağlantı buldular. Bu faydalar, insanların az yağlı veya tam yağlı yoğurt, peynir veya süt seçmesinden bağımsız olarak sıklıkla mevcuttu . Tam yağlı süt ürünlerinin kalorisi daha yüksek olmasına rağmen araştırmalar, bunları tüketenlerin aşırı kilo alma ihtimalinin daha yüksek olmadığını göstermiştir.
Örneğin 2018'de yayınlanan bir çalışmada bilim insanları 21 ülkeden 136.000 yetişkini dokuz yıl boyunca takip etti. Günde iki veya daha fazla porsiyon süt ürünü tüketenlerin kalp hastalığına yakalanma olasılığının %22 , ölüm olasılığının ise %17 daha düşük olduğunu buldular. Daha fazla miktarda tam yağlı süt tüketenlerin kalp sorunları yaşamaması dikkat çekicidir.
Yine 2018'deki başka bir analizde araştırmacılar, 63.000'den fazla yetişkinin katıldığı 16 araştırmanın sonuçlarını birleştirdi. Ortalama olarak dokuz yıl boyunca kanında daha yüksek süt yağı düzeyine sahip olanların tip 2 diyabet geliştirme olasılığının %29 daha az olduğunu buldular.
Tam yağlı süt ürünleri yemek kan basıncını düşürdü, kiloyu artırmadı ve "kötü" kolesterolü yükseltmedi; bunun yerine tip 2 diyabet ve koroner kalp hastalığı riskini azalttı. Bu nedenle süt yağları kalbe zararlı değildir. Bu bulgu süt yağlarının faydalı olabileceğini bile düşündürmektedir !

Süt yağları faydalıdır
Tam yağlı süt ürünleri yemek faydalı olabilir. Süt yağı doğal olarak süt yağı kürecik zarı adı verilen benzersiz bir yapıda paketlenir. Bu yapının bileşenleri kandaki kolesterol seviyesini iyileştirebilir. Belirli süt türlerinin sizin için diğerlerinden daha iyi olabileceği açıkça ortaya çıkıyor.

peynir-tabagi3.jpg

Örneğin yoğurt ve peynir en çok sağlık yararlarıyla ilişkilendirilir. Bunun nedeni, bağırsaklar için iyi bakteriler içeren fermente gıdalar olmaları olabilir. Ayrıca kalp sağlığıyla bağlantılı olan K vitamini de içerirler. Kaşar ve parmesan gibi sert peynirler, yumuşak peynir ve tereyağına göre yağların kan dolaşımına daha yavaş emilmesine neden olur. Bu , daha uzun süre tok hissetmenize ve aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olabilir .

Süt ürünleri için ipuçları
Mevcut beslenme kurallarında önerildiği gibi, dengeli beslenmenin bir parçası olarak günde üç porsiyon süt almayı hedeflemek en iyisidir . Bununla birlikte, son süt ürünleri yağı verilerine göre, bu porsiyonlardan bir veya ikisi tam yağlı süt, yoğurt veya peynir, tercihen şekersiz versiyonlar olabilir . Daha büyük sayıları aşırı miktarda kaloriye yol açabilir.
Doktorlar, yağ konusunda neyi sevdiğinizi seçin diyor. Sade, yüksek yağlı yoğurt yemek daha iyidir çünkü doğal yağları çıkardığınızda A ve D vitaminleri gibi bazı vitaminlerin yanı sıra lezzet ve iyi dokuyu da kaybedersiniz.
Doktorlar insanları tereyağı yerine zeytin, kolza tohumu veya soya fasulyesi gibi bitkisel yağlar veya aynı yağlardan yapılmış margarin kullanmaya teşvik ediyor. Tereyağı ve krema kandaki kolesterolü diğer süt yağı kaynaklarına göre daha fazla yükseltir . Bu nedenle kolesterolünüz yüksekse tüketimini sınırlayın.
Az yağlı süt ürünlerinin herkes için daha sağlıklı bir seçim olduğuna dair iyi bir kanıt olmasa da, insanlar farklı gıdalara farklı tepkiler veriyor. Kan kolesterolünüz yüksekse süt ürünleri seçimini doktorunuzla görüşmelisiniz.