Diş macununu kağıda sürün ve bir mucize görün: Bütün sivrisinekler kaçacak

Diş macununu kağıda sürün ve bir mucize görün:  Bütün sivrisinekler kaçacak
Son zamanlarda, diş macununu kağıda sürerek sivrisineklerden kurtulmanın mümkün olduğu iddiası internette yayılıyor. Peki bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu?


Hava biraz ısındığında sivrisineklerden kaçamayız. Küçük kan emiciler bizden beslenmeyi bekliyorlar. Tehditten kaçınmak istiyorsanız akıllı ev ilaçlarını, özellikle de ucuz ve çok etkili olduğu kanıtlanmış olanları seçin.

sivrisinel-isirigi.jpg

Dürüst olmak gerekirse, sivrisinekler dışarıda geçireceğiniz keyifli bir akşamı, balkonda dinlenmenizi mahvedebilir ve hatta yanlışlıkla yatak odanıza girerlerse sizi uykusuz bırakabilirler. Kapılardan, pencerelerden uçarak içeri giriyorlar; hatta mümkün olan her açıklıktan içeri girip sizi geceleri uyanık tutuyorlar. İnatçı sivrisineklerin cesareti kolay kolay kırılmaz ama neyse ki onları uzaklaştırmanın kanıtlanmış bir yöntemi vardır. İşin ilginç yanı, ihtiyacınız olan tek şeyin herkesin evinde bulundurduğu basit, günlük bir ürün olması.

dis-macunu.jpg

Diş macunundaki bazı bileşenler, sivrisineklerin sevmediği kokular içermektedir.

Çok fazla para harcamadan veya aşındırıcı kimyasallara maruz kalmadan sivrisineklerden etkili bir şekilde kurtulmak mı istiyorsunuz?

Bu harika çünkü ev yapımı bir kovucu yapmak gerçekten fazla bir şey gerektirmez. Tek yapmanız gereken bir parça kağıt havlu, diş macunu ve bir kibrit (veya çakmak) hazırlamak. Bir kağıt havluya (peçete, tuvalet kağıdı veya başka bir yumuşak kağıt parçası kullanabilirsiniz) üzerine bol miktarda diş macununu (mentol eklenmiş) sıkın ve ardından tüm yüzeye yayın. Kağıdı rulo haline getirin ve üstünü de bol miktarda yağlayın. Son olarak cam bir kaba (normal bir fincan, kase veya kül tablası da olabilir) yerleştirin ve kağıdı yakın. Mentol kokulu yükselen duman, böcekleri etkili bir şekilde uzaklaştıracaktır.

Sivrisineklerden korunmak için farklı etkili ve güvenli yöntemler şunlardır:

Sivrisinek kovucu sprey veya losyon kullanın: DEET, picaridin veya IR3535 içeren ürünler sivrisinekleri etkili bir şekilde uzaklaştırır.

Uzun kollu giysiler giyin: Sivrisinekler açıkta kalan cildi hedef alır. Bu nedenle, özellikle akşam saatlerinde uzun kollu giysiler giyerek cildinizi korumaya çalışın.

Sivrisineklerin ürediği yerleri ortadan kaldırın: Eviniz ve bahçenizdeki durgun su birikintilerini ortadan kaldırın. Bu birikintiler sivrisineklerin üreme alanlarıdır.

Sivrisinek sinekliği kullanın: Pencerelerinize ve kapılarınıza sivrisinek sinekliği takarak sivrisineklerin içeri girmesini engelleyebilirsiniz.