Çürümüş Domatesi Çöpe Atarak İsraf Etmeyin! Bakın Neler Neler Yapılabiliyor...

Çürümüş Domatesi Çöpe Atarak İsraf Etmeyin! Bakın Neler  Neler Yapılabiliyor...
Uzun süre tüketilmediğinden çürüyen bir domates görüldüğünde, genellikle çöpe atılır. Oysa çürümüş bir domatesi, yemeseniz bile kullanılabilir hale getirmek mümkün.

Bir domates çürüdüğünde, çoğu zaman çöpe atılır.

Yemek yapmanın imkansız olduğu derecede çürüyen domatesleri kullanmak istemeyiz. Çünkü çürümüş domatesi kullanmanın bizim ve sevdiklerimizin sağlığı için tehlikeli olduğunu düşünürüz. Bu düşüncemizde haklı olsak bile, çürümüş domatesin birden çok kullanım alanı bulunmakta.

Bu bilgileri öğrendikten sonra domates çürüdüğünde çöpe atmadan önce iki kez düşüneceksiniz.

ÇÜRÜK DOMATESLE SAÇLARINIZI OVALAYIN


Çürük domateslerin hasarlı yerlerini çıkararak saçlarınızı çürük domatesle ovalayabilirsiniz. Bu sayede saçınızı koruyabilir ve saçınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınıza çürük domates sürmeden önce yıkayın ve kurutun. Ardından çürük domatesleri saçlarınız üzerinde eşit bir şekilde ezin, domateslerin içindeki besin maddelerinin saç köklerine nüfuz etmesini sağlamak için biraz el masajı yapın, 15 dakika sonra saçı suyla yıkayın ve ardından bir saç kremi kullanın. Domateslerdeki etkili besinler, saçların kurumasını önlemede iyi bir tedavi edici etkiye sahiptir ve aynı zamanda saçınızı parlak hale getirebilir.

dom1.jpg

ÇÜRÜK DOMATESLERLE BUZDOLABI KOKUSUNDAN KURTULUN


Buzdolabı uzun süre kullanıldıktan sonra içinde tuhaf kokular olacaktır. Çürük domatesleri püre haline getiriyoruz, domateslerin suyuna bir bez batırıyoruz ve buzdolabını siliyoruz. Sadece lekeleri değil, buzdolabındaki kötü kokunun da yok olduğunu göreceksiniz. Hem buzdolabınız temizlenecek hem de kötü kokudan arınacak.

ÇÜRÜK DOMATESLERLE METAL EŞYALARI TEMİZLEYİN


Çürük domateslerin içindeki asetik asit metal ile reaksiyona girer ve bıçak, çatal gibi metal kapları, tuvaletteki muslukları vb. temizlemek için kullanılabilir. Çürük domatesleri temizlenecek kapların üzerine sürün ve yaklaşık on dakika bekletin. Ardından kağıt havluyla silin, suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayın.

ÇİÇEK GÜBRESİ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

dom2.jpg

Domatesleri bıçakla küçük parçalar halinde kesin ve bir kaba koyun, içine biraz pirinç yıkama suyu dökün ve ıslatın, ardından plastik bir örtü ile örtün ve mayalanmaya bırakın. Birkaç gün içinde organik gübre olacak ve pirinç yıkama suyu içinde bulundurduğu yararlı bakteriler ile domatesler fermente edilecek. Çiçek gübresi almaktansa çiçekleri sulamak daha çürük domateslerden faydalanın. Kısa sürede çiçeklerinizin büyüdüğünü taze ve güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

Evet çürümüş domatesle ilgili bilmeniz gereken bilgiler bu şekilde. Hala onları atmayı düşünüyorsanız bu kararınızı tekrar gözden geçirin. Çürük domatesleri israf etmemek adına öğrendiğiniz bu bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşın.

DOMATESİN ÇÜRÜMESİ NASIL ENGELLENİR?

Aslında domatesin çürümesini engellemekte mümkün. Küçük bir mutfak tüyosu sayesinde domatesleriniz uzun süre dayanabilir. Market, pazar, manav gibi yerlerden aldığınız domateslerin, çürümesini önlemek için koparılan saplarının olduğu kısımları aşağıya gelecek şekilde bekletmeye dikkat edin. Bu sayede nem ve hava girişi engellenir ve domatesin çürümesi de böylelikle önlenmiş olur.