Canan Karatay Yine Söyledi Söyleyeceğini! Tavsiyesini Kimse Dinlemedi, Şimdiyse Herkes Balığı Böyle Pişiriyor

Canan Karatay Yine Söyledi Söyleyeceğini! Tavsiyesini Kimse Dinlemedi, Şimdiyse Herkes Balığı Böyle Pişiriyor
Canan Karatay uyardığı bir sağlıklı yaşam tavsiyesiyle daha haklı çıktı. Balık haftada en az 2 gün tüketilmeli diyen ünlü profesör, levrek, çipura, palamut, mercan, kalkan ve kılıç gibi faydalı balıkların ızgarada pişirilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

Yeni bir sağlık tavsiyesiyle karşımıza çıkan profesör doktor Canan Karatay, balığın kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirtiyor mangal kullanılacaksa köze tuz eklenmesi gerektiğini de söylüyor.

BALIĞIN SIRT KISMI IZGARAYA DİZİLMELİ

Izgara yaparken çatlama olmaması için balığın sırt kısmının ızgaraya dizilmesi gerektiğini aktaran Karatay, ızgaranın mutlaka önceden ısıtılmış olması gerektiğini vurgulayarak balığın dış kısmına da zeytinyağı sürmeyi ihmal etmeyin uyarısında bulundu.

balik-bugulama.jpg

MUTLAKA YAĞ KULLANILACAKSA ZEYTİNYAĞI VEYA TEREYAĞI OLMALI

Doktorlar ve diyetisyenler balığın kızgın yağda kızartılması önerilmiyor. Sos veya una bulanarak yağda kızartma sağlıklı değil. Kızartma tercih edilecekse kısık ateşte tereyağı veya zeytinyağı ile pişirilebilir.

Balık mevsimine göre ızgara, fırın veya buğulama olarak pişirilebilir. Fırında pişirilecek balığa zeytinyağı veya tereyağı sürülebilir. Balık tencerede kapağı kapalı şekilde de pişirilebilir.

okp7xltn8umidgk-hphl4w.webp

40 GÜN BOYUNCA NEDEN SADECE BALIK VE SALATA TÜKETTİ

Canan Karatay, Karatay Sözü adlı Youtube kanalında eşiyle birlikte Türkiye'ye döndükten bir süre sonra 40 gün boyunca neden yalnızca balık ve salata yediklerini anlattı.

Karatay, Türkiye'ye 1999'da da geri dönüş yaptığını anlattı. Karatay, "Döndüğümde Türkiye'yi 'büyümüş' olarak gördüm. Gidip geliyorduk ama çok dikkat etmemiştim. Hastalarımla karşılaşınca Türkiye'nin enine büyüdüğünü gördüm." dedi.

Türkiye'ye dönünce taze ekmek yiye yiye kilo alıp enine büyümeye başladığını belirten Karatay, "Eşimle döndüğümüzde eşim şeker hastasıydı. Birdenbire elbiseler dar gelmeye başladı, çabuk yorulmaya başladım. İncelemelerime göre tam 40 gün her akşam balık ve salata yedik. Başka hiçbir yemedik. Ekmeği kaldırdık tamamen. Onun sonucu olarak eşimin kilosu gitti, şekeri düzeldi. Ben de düzeldim. Ondan sonra çok dikkatli olmaya başladım" diye konuştu.

salmon-2681943-1920-ndec.webp

BALIĞI NASIL TÜKETMELİ?

Canan Karatay'ın tavsiyelerini uygulayarak balığın besin değerini korurken lezzetli ve sağlıklı bir şekilde pişirebilirsiniz.

Balık bol salata, soğan ve roka ile birlikte tüketilebilir.