Bu yüz şekline sahip erkeklerin aldatma olasılığı daha yüksek:

Bu yüz şekline sahip erkeklerin aldatma olasılığı daha yüksek:
Kanada'daki Nipissing Üniversitesi'nden araştırmacılar, farklı yüz özelliklerinin cinsel davranışları nasıl etkilediğini inceledi.

KISA VE GENİŞ YÜZLÜ ERKEKLERİN ALDATMA OLASILIĞI DAHA MI FAZLA?

Araştırmaya romantik ilişki yaşayan 314 lisans öğrencisi katıldı.

Her öğrenci davranışları, cinsel dürtüleri, cinsel yönelimleri, aldatmayı düşünme olasılıkları ve sıradan ilişki kavramı konusunda ne kadar rahat oldukları hakkında bir anket doldurdu.

Araştırmacılar ayrıca yüz genişlik-yükseklik oranlarını (FWHR) analiz etmek için her öğrencinin fotoğrafını çekti.

genis-yuz.jpeg

Bilim insanları, kısa ve geniş yüzlü erkek ve kadınların, diğer boyutlardaki yüzlere sahip insanlara göre cinsel açıdan daha motive olduklarını ve aldatma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

wayne.webp

Fotoğrafta daha önce karısı Coleen'i aldatan futbolcu Wayne Rooney var.

Sonuçlar, yüksek FWHR'ye (kare ve geniş yüz) sahip erkek ve kadınların, diğerlerine göre daha fazla cinsel istek bildirdiklerini gösterdi.

Daha büyük bir FWHR'ye sahip erkekler, sıradan ilişki söz konusu olduğunda daha uyumluydu ve partnerlerine sadakatsizlik etmeyi düşünüyorlardı.

Araştırmacılar bulguların yüz özelliklerinin cinsel ilişkilerde ve eş seçiminde oynadığı role ışık tutacağını umuyor.

Araştırmaları, belirli psikolojik ve davranışsal özelliklerin belirli yüz genişlik-yükseklik oranlarıyla (FWHR) ilişkili olduğunu gösteren önceki çalışmalara dayanıyor.

Kare yüzlü erkekler, daha zayıf ve uzun yüzlü erkeklere göre daha agresif, daha baskın, daha etik olmayan ve kısa süreli cinsel partner olarak daha çekici algılanıyor.