Bilim İnsanları "Karşıtlar Birbirini Çeker" Mitini Çürüttü:

Bilim İnsanları "Karşıtlar Birbirini Çeker" Mitini Çürüttü:
Uzun zamandır popüler inanışa göre, birbirinden çok farklı olan insanlar birbirine çekilir ve daha mutlu ilişkiler kurarlar. Fakat Colorado Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırma bu mitin gerçek dışı olduğunu gösteriyor.

ABD ve Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, hem erkekler hem de kadınlar, yalnız çalışırken daha fazla ev işi yaptıklarını hissediyorlar.
Evde birlikte yaşayıp çalıştıklarında, erkekler daha az ev işi yapıyor.
Kadınlar için mesai saatlerinde evde eşinin bulunması ev yükünü hafifletmiyor.
BBC'nin haberine göre , geniş bir araştırma çoğu ailede eşlerin yalnızca ortak özelliklere sahip olmadığını, aynı zamanda çoğunlukta olduklarını açıkça gösterdi . Özellikle, neredeyse 100.000 evli çifte ilişkin verileri özetleyen sonuçlar, bu çiftlerin en az %82 oranında aynı özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

mutlu-ilski.webp

Siyasi görüşlerden dindarlık düzeyine, uyuşturucu kullanımına ve cinsel hayata başlama yaşına kadar 150 özellik analiz edildi.
Araştırmacılar, bir çiftte kimin içe dönük, kimin dışa dönük olduğunu ve zıtlıklar hakkındaki yaygın atasözünde de belirtildiği gibi, dışadönüklerin gerçekten içedönüklerle daha sık anlaşıp anlaşamadıklarını belirlediler.
Ancak pratikte durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Özellikle, partnerlerin incelenen tüm özelliklerinin %82 ​​ila %89'u benzerdi ve yalnızca %3'ü önemli ölçüde farklıydı.
Bilim insanları çoğu durumda siyasi ve dini görüşlerin, eğitim düzeyinin ve IQ'nun örtüştüğünü keşfetti. Sigara içenler, aşırı alkol kullananlar ve hiç içki içmeyenler de aynı alışkanlıklara sahip olanlarla ilişki kurmaya başladı.
Aynı zamanda çiftlerde boy, kilo, hastalıklar ve psikolojik özellikler de sıklıkla farklılık gösteriyordu. Örneğin, dışadönükler diğer dışadönüklerle ortaklıklara içedönüklerden daha sık girmiyorlardı.

Araştırmanın Sonuçları:

ruh-ikizi.jpg

100.000'den fazla evli çiftin verileri analiz edildi.
Çiftlerin siyasi görüşleri, dindarlık seviyeleri, uyuşturucu kullanımı ve cinsel hayata başlama yaşları gibi 150 farklı özellik incelendi.
Sonuçlar, çiftlerin en az %82 oranında aynı özelliklere sahip olduğunu gösterdi.
Farklılık gösteren özelliklerin oranı ise sadece %3 idi.
Araştırmacılar, siyasi ve dini görüşler, eğitim seviyesi ve IQ gibi alanlarda büyük bir örtüşme olduğunu keşfetti.
Sigara içenler, alkol kullananlar ve hiç içmeyenler de benzer alışkanlıklara sahip olanlarla ilişki kurmaya daha meyilliydi.
Boy, kilo, hastalıklar ve psikolojik özellikler gibi alanlarda ise çiftler arasında daha fazla farklılık gözlemlendi.