Bayram Tatili En Çok İstanbul'a Yaradı: Müjdeli Sonuçlar Geldi

Bayram Tatili En Çok İstanbul'a Yaradı: Müjdeli Sonuçlar Geldi
Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasını fırsat bilen İstanbullular memleketlerine ve tatil beldelerine akın etti. İstanbul boşalınca hava kirliliği de yüzde 55 azaldı.

Bayram tatilinde birçok vatandaşın şehir dışına çıkması ve İstanbul'un boşalması, hava kirliliğinde önemli bir düşüşe neden oldu. Kentteki hava kalite ölçüm istasyonlarından alınan veriler, bu düşüşün boyutunu gözler önüne seriyor.

KİRLİLİK ORANINDA %55 DÜŞÜŞ

6-14 Haziran tarihleri ​​arasında İstanbul'da partikül madde (PM10) hava kirliliği değeri 44,26 olarak kaydedildi. Kurban Bayramı tatilinde ise bu değer 19,95'e düştü. Bu da bayram tatilinde hava kirliliği oranında %55'lik bir azalma olduğunu gösteriyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "İstanbul hava kalitesi değerlerine göre, 6-14 Haziran yani bayramdan 9 gün öncesiyle, 15-23 Haziran arasında yani 9 günlük bayram tatilinde İstanbul genelinde partikül madde yoğunlukları yüzde 55 iyileşme sağladı. Bu değer son derece önemli bir değer" ifadelerini kullandı.

stanbul.jpg

BÜTÜN İLÇELERİNDE HAVA KALİTESİ İYİYDİ

Hava kalitesinin trafik, sanayi ve ısınmadan etkilendiğine dikkati çeken Toros, şöyle devam etti:

"Yaz aylarında ısınma yok. Dolayısıyla sadece sanayi ve ulaşım var. Mayıs ile haziran verilerini karşılaştırdığımız zaman aslında haziran ayında ısınma olmamasına, havaların sıcak geçmesine rağmen mayıs ayına göre hava kirliliğinin arttığını görüyoruz. Burada da meteorolojik şartlar etkin. Haziran ayında yüksek basınç hakimdi. Yüksek basınç sisteminin hava kirliliğini artırdığı görülüyor. Ancak geçmiş yıllardaki bayram tatillerindeki sürece göre hava kirliliğinde yüzde 55'lere varan oranda iyileşme rastladığımız bir durum değil. Bayramda İstanbul'un bütün ilçelerinde hava kalitesi oldukça iyiydi."

Kaynak:AA