5 Ton Satış Bekleniyor: Baklava Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte tatlı tezgahları rengarenk hale geldi. Yoğun talep gören baklavacılar, siparişleri yetiştirmekte zorlanıyor. Peki bayramların vazgeçilmezi baklava fiyatlarında son durum ne?

Baklava bayramların adeta vazgeçilmezi. Her bayram olduğu gibi bu bayramda da sofralar baklavayla taçlanacak. Baklavaya artan talep nedeniyle baklavacılar mesailerini iki katına çıkardı. İmalathanelerdeki telaşın bayramın üçüncü gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, havaların sıcak olması nedeniyle soğuk baklavalara da talep olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu bayram yine her zaman olduğu gibi klasik baklava ve klasik çeşitler ön planda. Bunun dışında midye baklava, şöbiyet, fıstık dolamaya ve havaların sıcak olmasından dolayı soğuk baklavaya da talep var.

thumbs-b-c-27ec5090dfb4cd1b20ae730229ebe53d.jpg

Tüketicilere şunu söyleyebiliriz; baklava doğru yapıldığında çok sağlıklı bir tatlıdır, yani soğuk havada da sıcak havada da tüketilebilir, hiçbir problem olmaz. Çünkü baklava besleyici bir tatlıdır. Yüzde yüz tereyağı, bol fıstık, bol ceviz ve kararında verilen bir şerbetle baklava aslında sağlık açısından da faydalı bir tatlıdır" dedi.

BAKLAVA FİYATLARI NE OLDU?

BAKTAD Başkanı Yıldırım, bu sene Kurban Bayramı için taleplerin geçen yıla göre, sıcak hava ve fiyatlardan dolayı bir miktar düştüğünü söyledi.

thumbs-b-c-609868e22e43235defc75f3af612ec56.jpg

Bayramdaki günlük tüketim öngörülerini paylaşan Yıldırım, "En yoğun dönemimiz, arefe günü ile bayramın birinci ve ikinci günleri. Türkiye genelinde bu sürede toplam yaklaşık 5 bin ton baklava satışı öngörüyoruz, bunun da yaklaşık 2 bin tonunu İstanbul tüketir" diye konuştu.

Mehmet Yıldırım, bu bayram döneminde kullanılan ha madde ve hammaddenin miktarına göre değişmek kaydıyla klasik baklavada fiyatların 300 liradan başlayıp 1000 liraya kadar çıktığını sözlerine ekledi.