15 Günlük Ömrü Var!

Uşak'ta bulunan İtecik Tepesi'nde İtecik lalesi açtı. Kırmızı renkli bu laleler yılda sadece 15 gün açıyor. İtecik Lalesini koparmanın cezası ise 244 bin TL

Uşak'ın Kayaağıl köyü sınırlarında, Mayıs ayının ikinci haftasında açan İtecik lalesi, doğanın sunduğu en nadide güzelliklerden biri. 2020 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edilen bu özel alan, 1200 rakımlı İtecik Tepesi'nde 50 dekarlık bir alanı kaplıyor.

15 GÜNLÜK ÖMÜR

İtecik lalesi, Uşak'a özgü bir endemik tür. Kan kırmızısı rengiyle adeta görsel bir şölen sunan bu lale, 15 günlük ömrü boyunca göz kamaştırıyor. Solmaya başlayan lale, daha sonra yapraklarını dökerek toprağa geri döner.

thumbs-b-c-8cb05c4f60b19c35971db2cf75400bdf.jpg

KORUMA ALTINDA GÜVENDE

Uşak Valisi Turan Ergün, İtecik lalesinin bölgeye özgü bir tür olduğunu ve Uşak'ın tanıtımında önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor. Koruma altına alınmasının ardından lalenin bölgede daha da çoğaldığını ve bu türün kaybolmaması için büyük çaba gösterildiğini belirtiyor.

2024-05-lale15-4.jpg

KAN KIRMIZISI RENGİYLE BİR RİVAYET

Vali Ergün, lalenin kan kırmızısı rengiyle ilgili bir rivayet de paylaşıyor. Rivayete göre, Uşak'ın Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan bir askerin kanı çiçeğin üzerine damlamış ve bu sayede lale daha da kırmızı bir renk almış.

2024-05-lale15-2.jpg

GÖRÜLEBİLİR, KOPARILAMAZ!

İtecik lalesini görmek için Uşak'a gitmeniz yeterli. Giriş ücretsiz olsa da lalenin koparılması kesinlikle yasak. Koparma cezası 244 bin lira olarak belirlenmiş.

Kaynak:AA