Vatandaş da şirketler de çareyi borsada arıyor

Vatandaş da şirketler de çareyi borsada arıyor

Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşlar çareyi borsada aradı. Yerli yatırımcı sayısı 2 milyonu aştı. Devletten beklediği desteği alamayan şirketler de hisselerini borsada halka arz etme yoluna gitti.

Türkiye’de vatandaşlar da şirketler de umutlarını borsaya bağladı. Yüksek enflasyona karşı parasını korumak isteyen vatandaşlar, son dönemde botsaya koştu ve yerli yatırımcı sayısı iki milyonu aştı. Son 6 ayda borsadaki yerli yatırımcı sayısı yüzde 30 civarında artış gösterdi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; bu dönemde hisse değerlerinde yaşanacak spekülasyonlara dikkat etmek büyük önem taşıyor. Zira vatandaşların yanısıra şirketler de koronavirüs salgını döneminde devletten istedikleri desteği alamayınca hisselerini borsada halka arz etmeye yöneldi.

Türkiye’nin normalleşme sürecine geçtiği Haziran 2020’den itibaren ise en çok ilgi gören yatırım aracı, Borsa İstanbul (BİST) oldu. BİST’teki yükseliş nedeni ile, enflasyona karşı gelirini korumak isteyen vatandaşlar borsaya koştu. Veri Analiz Platformu verilerine göre, son altı ayda yüz binlerce insanın hisse senetlerine para yatırmasıyla birlikte Ocak 2021 itibarıyla yerli yatırımcı sayısı iki milyon 156 bin 283 kişiye çıktı. En çok yatırımcı bulunan illere bakıldığında ise İstanbul’un açık ara önde olduğu görülüyor.

Borsaya en çok ilgiyi ise gençler gösterdi. Yerli yatırımcıların 350 bini 30 yaş altı. Bu sayı bir yıl önce 50 bindi. En çok yatırımcı ise İstanbul’da. Yatırımcıların yaklaşık üçte biri İstanbul’da yaşıyor.

Yerli yatırımcının çığ gibi büyüyen talebi, şirketleri de halka arza yöneltiyor. Her gün yeni bir şirket veya şirketlerin halka arz kararı aldığı açıklanıyor. Yalnızca 2020 son çeyrekte yapılan halka arzlarla ekonomiye bir milyar TL’lik yeni kaynak girişi olduğu belirtiliyor. ABD'nin en büyük altıncı muhasebe ve danışmanlık kuruluşu olan Grand Thornton'un Türkiye ortağı ve Borsaya Kote Ortaklık Yöneticileri Derneği (KOTEDER) Başkanı Nalan Erkarakaş, 2020’nin son çeyreğinde sekiz şirketin borsaya giriş yaptığını söylüyor. Borsaya yönelik ilgiyi DW Türkçe’ye değerlendiren Erkarakaş, "Bu sekiz şirketin halka arz tutarları toplamda 1,1 milyar TL oldu. Başka bir deyişle, sadece son çeyrekte, sermaye piyasalarından ekonomiye 1 milyar liralık kaynak aktarımı gerçekleşti" şeklinde konuşuyor.