Vahdettin'in İngilizlere sığınması 'terk etti' oldu

Vahdettin'in İngilizlere sığınması 'terk etti' oldu

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu İnkilap Tarihi ve Atatürkçü'lük dersinin kitabındaki Osmanlı Vahdettin'in 'İngiltere'ye sığındığı' ifadeleri 'terk etti' şeklinde değişti.

Osmanlı Padişahı Vahdettin'in İngiliz Komutanı Harrington'a telgraf çekerek, İngiltere'ye sığınmak istediğini dile getirdiği "İstanbul'da yaşamasının tehlike arz ettiğini, yüce İngiltere devletine sığındığını” ifadesi 8'inci sınıf “Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” dersinin yeni müfredatında yer almadı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, değişikliğe ilişkin konuşan Tarihçi ve Eğitimci Mustafa Solak,  "Müfredat değişikliğinden önce liselerde okutulan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında Vahdettin'in ülkeyi terk etmesi ‘Savaş sonrası toplumun tepkisinden çekinen Vahdettin, 17 Kasım 1922'de İngiltere'ye sığınarak yurdumuzdan ayrıldı' cümlesiyle açıklanmıştı. Yeni kitapta ise ‘Vahdettin, padişahlık haklarını kaybetti ve 1922'de ülkeyi terk ederek Malta'ya gitti' şekline dönüştürüldü. Böylece Vahdettin'in İngilizlerle işbirlikçiliği gizlendi. İki yıl önceki 8. sınıf Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında, ‘Halife Vahdettin, 16 Kasım 1922'de İngiliz İşgal güçleri Komutanı Harrington'a Müslümanların Halifesi unvanıyla bir telgraf çekerek İstanbul'da yaşamasının tehlike arz ettiğini, yüce İngiltere devletine sığındığını belirtti. Anlaşıldığı üzere Padişah Vahdettin bir an önce gitmek istiyordu' şeklinde ifade yer alıyordu."

Solak, yeni ders kitabında Vahdettin'in ifadesinin "Vahdettin İngiliz gemisi ile İstanbul'dan ayrıldı" ifadesi olarak değiştiğini ifade etti. 

Kitaptaki ifade şöyle:

1.jpg2.jpg