Türkiye'nin Wuhan'ı bu hâlde!

Türkiye'nin Wuhan'ı bu hâlde!

İstanbul'da iktidarın önlem almaması ve mesai saatlerini düzenlememesinden dolayı toplu taşımalarda endişe veren görüntüler ortaya çıktı. İşe gitmek zorunda kalan vatandaşlar, balık istifi gibi yolculuk yaptı.

Koronavirüs vakaları gün geçtikçe artıyor. Vaka ve hasta sayısında hükûmetin ayrıma gitmesine rağmen hasta sayısı günlük 2 bine yaklaştı.

Okulların yüz yüze eğitime yeniden başlamasının gündeme geldiği bugünlerde İstanbul’daki toplu taşıma görüntüleri endişe yarattı. Metroda çekilen bir fotoğraf, Türkiye’nin Wuhan’ı olarak adlandırılan İstanbul’da fiziksel mesafenin hiçe sayıldığını gözler önüne seriyor. Öte yandan, iktidarın salgına ilişkin ekonomik politikası da bu görüntülerle ayyuka çıkıyor. İnşaatların, fabrikaların, atölyelerin kapatılmaması; emekçilere ve esnafa gerekli sosyal desteğin sağlanmaması büyükşehirlerde toplu taşımalarda yoğunluk oluşmasına neden oluyor.

 

"Bütçe yok"

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın toplu taşımaların yarı kapasiteyle çalışacağı açıklamasının ardından, İstanbul’un 14 bin yeni otobüse ihtiyacı olduğuna dikkat çekmiş ve merkezi idare tarafından İETT ve halk otobüslerine gelir desteği verilmesi gerektiğini söylemişti.

Bakan Koca: Doluysa binmeyin

Bakan Koca, Twitter hesabı üzerinden toplu taşımalara ilişkin bir mesaj paylaştı. Koca, “Doluysa binmeyin!” diye başladığı mesajında “İstanbul’da dolmuş şoförleri içinden bazılarının, salgına rağmen, kapasitelerinden fazla yolcu aldıkları yönünde şikayetler artmaya başladı. Lütfen fazla yolcu taşıyan dolmuşa binmeyin” dedi.

ekran-resmi-2020-10-19-23-02-23.png

Türkiye’nin ikinci kez Wuhan’ı olan İstanbul’da Bakan Koca’nın dikkat çektiği durum; otobüs, metro, metrobüs ve Marmaray için de geçerli.