Öldürülen DİSK kurucusu Kemal Türkler mezarı başında anıldı

Öldürülen DİSK kurucusu Kemal Türkler mezarı başında anıldı
20 Temmuz 1980 günü evinin önünde uğradığı suikast sonucu öldürülen, DİSK'in kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler, 42'nci ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) kurucu Genel Başkanı ve işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 42. yılında Topkapı’daki mezarı başında anıldı.

disk.jpg

DİSK'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Topkapı Çamlık Mezarlığı girişinden Kemal Türkler’in mezarına kadar süren bir yürüyüşün ardından saygı duruşuyla başlayan anma programında ilk olarak DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı.

a.jpg

Kemal Türkler’in öldürülmesiyle 12 Eylül faşist cuntasının temellerinin atıldığını hatırlatan Adnan Serdaroğlu, Kemal Türkler’in düşüncelerinin ve anısının yaşadığını söyledi.

Kemal Türkler’in ailesi adına bir konuşma yapan Nilgün Soydan Türkler, gençler başta olmak üzere tüm katılanlara teşekkür etti ve “Kemal Türkler Kitabı” hakkında bilgi verdi.

b.jpg

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kemal Türkler’in emek ve demokrasi mücadelesine dair örnekler verdiği konuşmasını “Kemal Türkler işçi sınıfının önünde yürümeye devam ediyor” diyerek bitirdi.