Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm başladı: Yaylaya şantiye kuruldu

Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm başladı: Yaylaya şantiye kuruldu
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda gerçekleşecek olan kentsel dönüşüm için yaylaya şantiye kuruldu. Bununla beraber arazilerin kamulaştırılması için de harekete geçildi.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda tartışmalar bitmiyor. Böglede gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için harekete geçildi. Yaylada yaşanan trafik yoğunluğu ve park yeri sorununu ortadan kaldırma iddiasıyla yapılacak olan bin 700 araç kapasiteli yer altı otoparkının inşaatı ihaleyi alan firma tarafından başlatıldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Ayder'i kirlettik, rezil ettik" sözleriyle gündeme gelen ve hemen ardından başlatılan kentsel dönüşüm projesinin ilk etabında bin 700 araçlık otoparkın inşaatı için yaylaya şantiye kuruldu. Projeye göre üzeri çimlerle kapalı olacak olan otopark, dağ yamacının içine inşa edilecek ve dışarıdan görülmeyecek.

Merkeze ulaşım

Yayla merkezine ulaşmak isteyen turistlerin otoparka araçlarını bıraktıktan sonra üstteki seyir terasına çıkacak ve buradan trambüslerle yayla merkezine ulaşacak. Yaylanın alt kodunda ise ulaşım sorununa çözüm olacağı iddiasıyla çift yönlü yeni yol yapılacak. Ayder Yaylası ve civarında bulunan Ausor, Hüser ve Kavron yaylalarına gitmek isteyen ziyaretçilerin bu yapılacak olan çift yönlü yeni yolu kullanmaları gerekecek. Öte yandan yaylaya araç girişi ise sınırlandırılacak.

Araç park yeri sıkıntısının özellikle turistlerin yoğun olduğu yaz sezonunda had safhaya ulaştığını dile getiren işletmeci Tolga Sarı, "Otoparkla ilgili yaz aylarında çok sorun yaşıyoruz. Çünkü Ayder’imizin yolu tek şeritli, yoğunluk olduğunda trafik sıkışıyor, kimse aracını park edecek bir yer bulamıyor. Bu sorunda turistlerin bölgeden erken ayrılmasına ya da bir gelen turistin trafik sorununu hatırlayarak yeniden Ayder’e gelmemesine sebep olabiliyor. Otopark ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Katlı bir otopark olacağı söyleniyor, bu projenin tamamlanması ile Ayder’deki en büyük sorun ortadan kalkmış olacak” dedi.

Ayder'de kamulaştırmalar başladı

Kurulan salıncakların oluşturduğu görüntü kirliliği ile gündeme gelen Ayder'de ortak alanın kamulaştırılma çalışmaları da başladı. Tayyip Erdoğan salıncaklara laf ettikten hemen sonra kaldırılan salıncakların olduğu bölgede de kamulaştırma yapılacağı söyleniyor. Yaylaya gelen turistlerin zaman geçirdiği, yaz kış eğlencelerinin yapıldığı vatandaşlara ait olan 35 adet parselde toplam alanı 21 bin 614 metre kare alanı kapsayan arazi için malik, hissedar, veraset intikal dahil 376 hak sahibine tebligatlar ulaştırıldı. 15 günlük itiraz süresi beklenirken tebligat ulaşan birçok hak sahibi kamulaştırmaların iptal edilmesi için dava açmaya hazırlanıyor.

Arazilerin metrekaresine bin 500 lira

Kamulaştırma tebligatı eline ulaşan Yusuf Yüksel, kararı mahkemeye taşımak için hazırlık yaptıklarını belirterek, "Yerel olarak binektaş dediğimiz alan kamulaşıyor. Burada 1 dönüme yakın yerim hemen yukarıda da babadan kalma evim var ve kamulaştırmak istiyorlar. Ben İzmir'de yaşıyorum, kamulaştırma tebligatı ulaştı, bunun için buraya geldim. Aslına bakarsanız çoğunluk buraların kamulaştırılmasını istemiyor. Buralarda 500-600 senelik geçmişimiz var" ifadelerini kullandı. Arazilerin metrekaresine bin 500 lira teklif edildiğini belirten Yüksel, 10 bin lira da verseler büyük çoğunluğun kamulaştırmanın iptali için mahkemeye gideceğini ileri sürdü.

Etiketler :