Türk gemisine korsan saldırısı: 15 kişi rehin alındı

Türk gemisine korsan saldırısı: 15 kişi rehin alındı

Atlas Okyanusu’nda Türk gemisine korsan saldırısı düzenlendi.

Liberya bayraklı Türk mürettebattan oluşan M/V Mozart adlı geminin Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğradığı öğrenildi. Milliyet'in aktardığına göre gemide bulunan 15 kişi kaçırılırken, 3 kişi geminin idaresi için bırakıldı. 

Boden Denizlicik'e ait olan M/V Mozart adlı geminin Atlas Okyanusu’nda Sao Tome, Sao Time ve Principe Adaları’nın yaklaşık 100 deniz mili kuzeybatısında korsanlar tarafından mürettebatın etkisiz hale getirildiği belirtildi. Geminin idaresini de ele geçiren korsanların geminin rotasını değiştirdiği ifade edildi. Uluslararası Denizcilik Örgütü Haberleşme sisteminden acil çağrı yapan gemi kaptanı yardım istediği öğrenildi. Gemide bulunan bir kişinin hayatını kaybettiği iddia edilirken, Türk gemi mürettebatının bulunması için uluslararası düzeyde arama çalışmaları başlatıldı. 

NTV'ye açıklama yapan baskın yapılan geminin kaptanı baskın sırasında korsanların geminin bazı sistemlerini söktüğünü ve yalnızca radar ile gemiyi ilerlettiklerini söyledi. Geminin güvenli bir noktaya götürüldüğünü belirten kaptan, geminin kaptan yardımcısının da ayağından yaralandığını söyledi.