Tekel bayileri zor durumda: 500 bin kişi açlığa mahkûm ediliyor

Tekel bayileri zor durumda: 500 bin kişi açlığa mahkûm ediliyor

Tekel bayileri, son alınan koronavirüs tedbirleriyle hâlihazırda içinde bulundukları durumdan daha zor bir duruma düştü. Sadece alkollü içki satan dükkanların 20.00'de kapatılması kararına tepki artıyor.

Tekel ürünleri satan esnaf, yeni koronavirüs tedbirleri nedeniyle tepki. Cuma akşamından itibaren yürürlüğe giren tedbirlerde, saat 20.00’den sonra sadece alkollü satış yapan küçük esnafın kapatılması kararı bulunuyor. Bu duruma Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş tepki gösterdi. Yapılan uygulamanın adaletsiz olduğunu söyleyen Aybaş, “Yasakların koronavirüsten korunma maksadının dışında farklı gayeler taşıdığı hakkında akıllarda şüpheler oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

"Hükûmetin yaşam tarzına müdahalesi olarak mı görülmelidir?"

Alkollü içki satan dükkanların hükûmet tarafından yok sayıldığını öne süren Aybaş, “Küçük esnaf hâlihazırda yaşanan ekonomik krizden dolayı zaten zor durumdadır. Her gün alacaklı ve faturalar ile mücadele etmeye çalışırken, şimdi de keyfi olarak yapılan düzenleme ile esnafın ekonomiye ilişkin beklentisi ve güveni daha da azalmıştır” dedi. Aybaş, alınan kararı “acı reçete” olarak değerlendirirken; “Sadece alkollü içki satan işletmelerin saat 20.00’de hizmetine son vermesi koronavirüs ile mücadeleden ziyade hükûmetin yaşam tarzına müdahalesi olarak mı görülmelidir?” diye sordu.

CHP’den de tepki geldi: 500 bin kişiyi açlığa mahkûm ediyorsunuz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da duruma tepki gösterdi. Ağbaba, alınan kararın 500 bin kişinin geçimini etkilediğine işaret ederek, “Bu karar bir akıl tutulmasıdır” diye konuştu.

Ağbaba, 155 bin tekel bayisi olduğunu hatırlatarak “Bu karar bir akıl tutulmasıdır ve 155 bin tekel bayisini ve geçindirmek zorunda oldukları aileleri ile birlikte 500 bin civarında kişiyi açlığa mahkûm etmek demektir” dedi.

"Doğrudan yaşama yönelik müdahale olarak alınmış resmi bir karar"

Söz konusu kararın siyasi ve ideolojik olduğunu savunan Ağbaba, “Özellikle akşam saat 20.00’den sonra sadece alkollü satış yapan küçük esnafın kapatılması, doğrudan yaşama yönelik müdahale olarak alınmış bir resmi karardır” ifadelerini kullandı.

Kısıtlama kararıyla on binlerce tekel bayinin kepenk kapatabileceğini savunan Ağbaba, “Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta alkol ve tütüne ilişkin vergi zamları, tekel bayilerine saat 22:00'den sonra içki satması durumunda 320 bin TL'ye ulaşan para cezaları gibi tüm bu kararlar, 150 bin tekel bayisini zaten zor durumda bırakmıştı. Çoğu bayinin ruhsat saatleri zaten 01.00’e kadar geçerli olmasına rağmen 22.00 sonrası alkol satış yasağı, şimdi saat 20.00’a fiili olarak çekilmiştir” dedi.

Sahte alkol ölümleri vurgusu

Sahte alkol ölümlerine de hatırlatma yapan Ağbaba, “Bugüne kadar alınan yasaklar, alkol tüketimini engellemediği gibi sahte alkol kullanımının da önünü açmıştır. Bir yandan yüzde 270’e varan vergiler, öte yandan saat kısıtlamaları, şimdi de 20.00 fiili yasaklamayla birlikte insanlar sahte alkole adeta teşvik edilmektedir” ifadelerini kullandı.

CHP, tekel yasağının makul bir şekilde yeniden düzenlenmesi için iktidara çağrıda bulundu.