TCDD'den Marmaray açıklaması

TCDD'den Marmaray açıklaması
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü, ücret toplama sistemine ilişkin bir açıklama yaptı.

TCDD'den yapılan açıklamada, Marmaray ve metrobüs hattının aktarma kabul etmeyen bir sistem olarak tanımlandığı belirtildi ve UKOME kararında belirtilmesine rağmen metrobüs hattında değişiklik yapılmadan sadece Marmaray'ın aktarma sisteminde değişiklik yapıldığı ifade edildi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu kararına itiraz edildiği ifade edilen açıklamada Marmaray'ın metrobüs gibi aynı sistemde çalıştığı, sistemin verimli işleyebilmesi için yapılacak değişikliklerin iki sistemi de kapsaması gerektiği söylendi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 2020/728 sayılı kararı ile 6 Şubat'ta İstanbul UKOME kararının yürütmesinin durdurulması sonucu, Marmaray'ın ücretlendirilmesinin 13 Mart 2019 tarihindeki durumuna geri döndüğü ve metrobüs ile aynı olduğu bilgisi verilen açıklamada, şöyle denildi: 

"Marmaray biletlerinin ücretlendirmesi durak sayısına göre 6 kademe olarak belirlenmiş olup yolcularımız bindikleri durağa göre en kısa mesafe olan 1-7 durak arasında tam 3,50 lira, indirimli 1,70 lira, en uzak mesafe olan 36-43 durak uzaklıkta tam 7,75 lira, indirimli 3,50 lira ödemektedir. Yolcuların, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 lira ücret ödeneceğine dair bilgi yalan olup, yolcular gittiği durak kadar ücret ödemektedir. İBB'nin toplu ulaşıma yaptığı yüzde 35 zam kararının iptali için açtığımız davanın mahkeme süreci de takip edilmektedir."

Etiketler :