"Suçlu bizmişiz gibi hesap soruyorlar" diyen Kamil Kartal, yaşananları Halk TV'ye anlattı

Somalı madencilerin yürüyüşünde jandarmanın gözaltı yapması üzerine "Suçlu bizmişiz gibi bizden hesap soruyorlar" diye konuşma yapan Bağımsız Maden İş Sendikası Uzmanı Kamil Kartal, süreci Halk TV'de anlattı.

Türkiye, dün sabaha karşı haklarını istediği için gözaltına alınan madencilerin haberiyle uyandı güne. Ardından orada yapılan bir konuşma, tüm madencilerin sesi oldu.

O konuşmayı yapan Bağımsız Maden İş Sendikası Uzmanı Kamil Kartal, Halk TV’de Fatma Nur Ak ile Hafta Sonu Haber’e bağlandı.

"Özel banka için beni haczeden devlet, işverene dokunmuyor"

Kartal, 14 yıldır ölüm tazminatlarını alamayan aileler olduğunu söyledi. Davayı kazanmalarına ve Yargıtayın da bunu onamasına rağmen sekiz yıldır hiçbir tazminatını alamayan işlerin olduğunu da söyleyen Kartal, “Devlet nasıl benim özel bir bankaya olan borcumdan dolayı evime gelip eşyalarımı alabiliyor, maaşıma el koyabiliyorsa; bu işverene karşı neden harekete geçmiyor” diye sordu. Kartal, “Bu nasıl güçlü bir işverense, herhangi bir ücret tahsil edemiyor devlet” dedi.

748 madenciye hiçbir hakkı ödenmiyor

Kartal, 748 madencinin, sekiz yıldır davaları kazanmış olmalarına rağmen; kıdem, ihbar ve işten çıkartılmadan önce ödenmeyen 3-4 aylık maaşlarını, senelik izin haklarını, sosyal haklarını alamadıklarını söyledi.

Emek