Ünlü spiker neden isyan ettiğini Halk TV'de anlattı

Türk spor basınının duayen ismi Ercan Taner, Şule Aydın ile Haber Masası'nda soruları yanıtladı. Taner, coronavirüs sürecinde maçların devam etmesine tepki göstermiş ve istifa etmişti.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Türk spor basınının duayen ismi Ercan Taner, Şule Aydın ile Haber Masası'nda soruları yanıtladı. Taner, coronavirüs sürecinde maçların devam etmesine tepki göstermiş ve istifa etmişti.

Ercan Taner, istifasını şu sözlerle duyurmuştu:

"18 yaşımdan itibaren maç anlatıyorum...Ailemde 2 vaka yaşadım...Hepsi iyiler şükür... Bu yüzden çok sevdiğim bu işi yapmama kararı aldım... Saygılarımla..."

Siz bir açıklama yaptınız ve sahalardan uzak kalacağım dediniz. Ama şimdi lig devam edilecek deniliyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bilim Kurulu ve diğer bilim insanlarını sık sık dinliyorum. Buradaki en büyük risk şuradan başlıyor: takımlar antreman yapıyorlar, bir araya gelecekler, seyahete gidecekler, havaalanından sonra otele geçecekler, oradan stada, sonra tekrar uçağa…

Sayın Sağlık Bakanı ne diyor: Tedbiri elden bırakmayın. Ister istemez bir yerde siz tedbiri elden bırakmasanız bile bırakan olabilir. Bu yüzden de maçlar tabiki oynanacak. Ancak Fransa, Belçika iptal etti. Almanya başlıyor. Biz sanırım Almanya’nın nasıl idare ettiğini göreceğiz, gelişmelere göre davranacağız gibi geliyor. 

Sık sık 1.5 metre mesafe olması gerektiği vurgulanıyor. Bu mesafenin sahada korunması mümkün olur mu? 

Mümkün değil. Temas çok fazla futbolda. Sadece futbolcuları düşünmemeliyiz üstelik. Saha dışında top toplayıcılar, teknik direktör, yardımcıları, asistan, kondisyoner, medya mensupları, hakem, yardımcı hakem… Bir seyircisiz maçta güvenlik görevlileri de dahil 400 kişi sahada olacak demektir.

Bugün futbolcular neden seslerini yükseltemiyor?

Maalesef Türk futbolunda pandemi öncesinde de ekonomik zorluklar vardı. Pandemi süreciyle birlikte bu iyice arttı. Bu yüzden kulüplerin ödeme zorluğu, bunun oyunculara yansıması, çarkın dönmemesi kulüpleri zor durumda bıraktı. 

Yıllardır kulüplerin alışık olduğu bir husus var, naklen yayın gelirleri. Bu gelirler olmayınca da sıkışıklık artıyor. Bu yüzden oynanabilir düşüncesi ön plana çıktı. İnsanlar ekonomik kaygılarla sesini çıkarmıyor.