Şikeden yargılanan isim MHK başkanı oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, Serdar Tatlı'nın istifasından sonra yeni Merkez Hakem Kurulu başkanını belirledi. Metin Tokat'ın istifasının ardından MHK üyesi yapılan eski hakem Ferhat Gündoğdu, MHK başkanı oldu. 2002'deki 'Şike çetesi' davasında adı geçen Gündoğdu'nun MHK başkanı olarak atanması tartışmalara neden oldu.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ekim 2021 12:38
Şikeden yargılanan isim MHK başkanı oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulunun yeni başkanının Ferhat Gündoğdu olduğunu açıkladı. TFF tarafından yapılan bu atama ise tartışmaları da beraberinde getirdi. 2000'li yılların başında şike soruşturmasında adı geçen Gündoğdu'nun MHK'nın başına geçmesine spor camiasında tepkiyle karşılandı.

ekran-resmi-2021-10-28-12-36-22.png

Delil yetersizliğinen beraat!

Gündoğdu'nun adı 2002 yılında açılan "Şike çetesi" davasında geçti. Davada Gündoğdu'nun da aralarında bulunduğu isimlerin para karşılığı maç sattıkları ileri sürülmüştü. Fakat 2003 yılında mahkeme Gündoğdu ve diğer sanıkların delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. Türkiye Futbol Federasyonu Şike Tahkik Kurulu da “Şike çetesi” davası kapsamında incelemeye alınan 8 maçta şike yapılmadığı kanaatine vardı.

İddeanamede Ferhat Gündoğdu için ortaya atılan iddialar şu şekildeydi:

Sanık Bir ile Gaziantepspor Teknik Direktörü Samet Aybaba arasında geçen telefon konuşmasında, Aybaba'nın, Gaziantepspor'un galibiyeti için yardım talep ettiği belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"İstanbul'da 8 Aralık 2001 günü oynanan Göztepe-Gaziantepspor maçında sanıklardan Sadık İlhan'ın orta hakem, Kenan Kozak ve Nurhan Altınsaat'ın yardımcı hakem, Ferhat Gündoğdu'nun da 4. hakem olarak görev aldığı, bu maçtan bir gün önce 7 Aralık 2001 günü Beyoğlu'nda bulunan Euro Plaza Oteli'nde sanıklar Sadık İlhan, Kenan Nurhan Altınsaat, Kenan Kozak ve Ferhat Gündoğdu'ya kadın verildiği ve parasının sanık Ali Fevzi Bir tarafından ödendiği, bu maçı Gaziantepspor'un 3-1 kazandığı görülmüştür."

kapak-165342.jpeg

6 ay ile 1 yıl arasından hapis cezasına çarptırılması talep edildi!

Teknik direktörler Erdoğan Arıca ve Samet Aybaba'nın da "rüşvet vermek" suçundan 4 ile 12'şer yıl arasında ağır hapis, Sebahattin Bitirim, A Klasmanı Hakemi Ferhat Gündoğdu, A Klasmanı Yardımcı Hakemleri Kenan Kozak, Volkan Aymankuy, Kenan Nurhan Altınsaat ile B Klasmanı A Kategorisi Hakemi Cafer Kuştepe'nin de "rüşvet almak" suçundan 4 ile 10'ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Dilek Uzun'un da "Suç işlemek için oluşturulan teşekküle yardım etmek" suçundan 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

MHK'nın yönetiminde şu isimler yer alıyor:

BAŞKAN

Ferhat Gündoğdu

ÜYELER

Yunus Yıldırım

Ahmet Şahin

Sebahattin Şahin

Hakan Sivriservi

Kamil Abitoğlu

Nihat Mızrak

Hikmet Öksüzoğlu

Serdar Çakıroğlu

Ferhat Gündoğdu kimdir?

Yeni MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, 19 Ekim'de MHK Başkan Yardımcısı Metin Tokat'ın istifasının ardından kurula üye yapılmıştı. Akabinde MHK Başkanı Serdar Tatlı da istifa etmişti. Türkiye Futbol Federasyonu, MHK'nin yeni başkanının Ferhat Gündoğdu olduğunu açıkladı.

Eski bir hakem olan Ferhat Gündoğdu'nun asıl mesleği doktorluk.

Lokman Hekim Üniversitesi'nin akademik kadrosunda yer alıyor.

1991 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi.

Atatürk Üniversitesi'nde master yaptı.

Ankara Üniversitesi Spor Yönetimi bölümünde doktorasını tamamladı.