Şenol Güneş: ' Beni tehdit ediyorlar'

Şenol Güneş: ' Beni tehdit ediyorlar'
Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, basın toplantısı düzenledi. Tecrübeli teknik direktör Milli Takım'dan Beşiktaş'a, futbolculardan yöneticilere kadar bir çok konuda fikirlerini ve kırgınlıklarını açıkladı

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, basın toplantısı düzenledi. Tecrübeli teknik direktör Milli Takım'dan Beşiktaş'a, futbolculardan yöneticilere kadar bir çok konuda fikirlerini ve kırgınlıklarını açıkladı. Güneş ayrıca milli takıma dönüp dönmeyeceği merak edilen Arda Turan, Burak Yılmaz ve Volkan Demirel hakkında açıklamalarda bulundu.

Şenol Güneş basın toplantısında "Bundan dört yıl evvel göreve geldim. Neler yaptığımızı ve neler yapmadığımızı biliyorsunuz. Beşiktaş büyük camia ve markadır. Ailedir, doğruların ve ilklerin kulübüdür. Son yılların en iyi kulübüdür. Beni kimse yalnız bırakmadır. Büyük Beşiktaş taraftarı beni bağrına bastı, ben de onları çok sevdim. Kısa bir süre kala asla görüşlerimde değişiklik olmadı. Yüreğimdeki Beşiktaş sevgisi aynı sıcaklığıyla kalacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Tıpkı Trabzonspor gibi. Trabzon'da da bizi hem efsane, hem yok sayanlar oldu. Hakaret etmeyi doğru bulmam." dedi.

Milli Takım'ın teklifini kabul etmesiyle ilgili konuşan Şenol Güneş "Bugüne kadar hem taraftarlara, yönetime, sizlere açık olmaya çalıştım. Gizli bir hesap içindeymişim gibi gösterilmesine üzüldüm. Ben Milli Takım ile ilgili düşüncemi siz sordunuz bana açıkladım. Gizli bir işe yapmadık. Milli Takım ile ilgili düşüncemi biliyorsunuz. Partizan maçı sonrası zaten 'Beşiktaş'tan sonra kulüp çalıştırmam' dedim." açıklamasını yaptı.

"HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMIYORUM"

Beşiktaş'taki düşüşü değerlendiren Şenol Güneş, "Bugünkü yaşananlarla ilgili bir hayal kırıklığı yaşamıyorum. Beşiktaş'ta, yaşanması gereken bir değişim yaşanıyor. Bu olumsuz bir şey değil, yaşanacak bir durumdur. Real Madrid'in üç tane Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu var. Başarının ardından böyle bir şey yaşanabilir. Değişim süreci sancılı yaşanacaktıri bunu minimuma indirmek için hem yönetim hem de biz çalışıyoruz. Benim başkanla ne gibi kavgam olabilir. Gerekirse görevime son verir. Ben oyuncuyla kavga edemez miyim? Farklı fikrim olamaz mı? Kavga değildir, görüş ayrılığı vardır. Katılır, katılmazsınız. Başkanla fikir ayrılıklarımız olabilir. Oyuncuyla farklı fikrimiz olabilir. Oynatmam, kadroya almam. Görüş ayrılığı vardır. Olabilir. Beşiktaş'ın kadrosu, ekonomisi ve beklentileri arasında çelişki vardır. Beşiktaş'ın sorunları aşacak başkanı, yönetimi ve camiası var. Büyük Beşiktaş camiasında çalıştım ve bu dört yılda çok şey gördüm." ifadelerini kullandı.

AYRILIK SÜRECİ

Ayrılık süreciyle ilgili konuşan Şenol Güneş "Ayrılma isteği, benim önceliğim olan bir konu değildi. Ben ayrılmak düşüncesiyle buraya gelmedim. İki yıl sözleşme yeniledik. Burada hep daha büyük başarılar yakalamak için görev yaptım. Ancak ayrılık kaçınılmaz hale gelebiliyor. Bazen güzel ayrılmak da gerekir. Bazen ayrılık istenmese bile kaçınılmaz oluyor. Hayat hesapla değil nasiple yaşanıyor. Zaman zaman fikir ayrılığımız olsa da başkanla aramız iyidir. Sanki sürekli arkadan iş çeviriyoruz. Üç yıldır takım içinde öyle sorunlar olduğunu söylediler ki başkanın gitmeme sevinmesi gerekiyor. Ayrık otlarının bahçedeki diğer otlara karşı kazandığı zaferdir." dedi.

Milli Takım'ın başına geçecek olmasıyla ilgili eleştirilere yanıt veren Şenol Güneş "İki yıl önce İspanya'da başkan gelip, 'Milli Takım için sizinle görüşmek istiyorlar' dedi. O gün daha Beşiktaş ile yeni sözleşme imzalamamıştım. Gitmek istersem o zaman da gidebilirdim. Görevim bitinceye kadar başkana ve yönetimdeki birine saygısızlığım olmayacak ama aynı fikirde olmadığım, saygı duymadığım bazı isimler var. Kimse merak etmesin ayrılacağım son gün bile ilk günkü aşkla çalışacağım.  Ben burada bir hile yapayım da kalayım diye düşünmedim. Şimdi de yapmıyorum." açıklamasını yaptı.

"FENERBAHÇE İLE DÜŞMANLIĞIM YOK"

Fenerbahçe'ye düşmanlığının olmadığını söyleyen Şenol Güneş, "Beni, Fenerbahçe düşmanı olarak gösterdiler. Beni bu haftaki maç öncesi tehdit edenlere söylüyorum. Mayıs'a kadar belki olmayabilirim ama ben ölümü göze alırım ama ben namusumla gömülürüm. Fenerbahçe sahasına gidemeyenlere söylüyorum, onlar benim Fenerbahçe'ye düşman olduğumu söylediler. Ben eğer Türkiye'de şiddetin sebebiysem bu işi zaten yapmam. Fenerbahçe'ye hiç saldırmadım. Dayak yiyen benim. Fenerbahçe camiasıyla hiçbir sorunum olmaz. Ersun Hoca ile görüştüm. Ali Koç'la da görüşeceğim. Milli Takım'da kardeşim olsa almam ama Fenerbahçe'den almam gereken oyuncu olursa onu alırım. Bordo-mavi giydiğim için Fenerbahçe kavgasını başlatmışım. Ondan sonra giymedim ama yine olay oldu. Susmaktan sabır abana ağır geliyor." dedi.

"O SÖZÜMÜN ALTINDA KALDIM"

Mart ayında Milli Takım'ın başında olmasıyla ilgili daha önceki "İki takım çalıştırmaya sıcak bakmıyorum" sözünü hatırlatan Şenol Güneş, "Mart'ta gelmeye sıcak bakmıyordum, kulübün de izin vermeyeceğini söyledim. Milli Takım için izin durumu yokmuş. 'Gelmezsem ceza alırr mıyım' dedim, 'Alırsın' dediler. Bana yazı geldi. Futbolcular gibi bir davet aldım Milli Takım'dan! Beni rahatsız ediyor, buna takılıyorum. Ben de ligden yanıma bir yardımcı yanıma alırsam, gelmezse ceza alacağını söylediler. Yeni bir şey öğrendik. Bana bir yazı geldi ve Mart'ta gideceğim. Bu sözümün altında ezileceğim. Ben Mart'ta gitmeyeyim ama Haziran'da gidersem, iki maça kim çıkacak? Yarıdan mı başlayacağım? Buna takıldım, sonuçta bu şekil en iyisi oldu. Ancak sözümün altında kaldım. Mart'ta gelmeye sıcak bakmayan bir kişi olarak 'Haziran'da gelirim' dedim. 'O zaman Mart'ta kimi getireceğiz hocam' dediler haklı olarak. 'Kulüp var' dedim. Daha sonra o maddeyi öğrendik. Bana 'Ne kadar büyütüyorsun' dediler. TFF'den bana yapılan bir görevlendirme var ancak bu görevlendirme sadece iki hafta, daha ötesi yok. Haziran'da diğer anlaşmayı yürürlüğe koyarlarsa koyarlar, koymazlarsa bakarız. Lucescu ile aramızda böyle bir konuşma geçti. Lucescu, 'Milli Takımı sana hazırlıyorum' dedi. Ben mi söyledim, o söyledi. O zaman Lucescu suçlu." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ÜLKE İÇNİ GÖREV BEKLİYOR

"Beşiktaş'ı sattın" suçlamalarına yanıt veren ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesini anlatan Şenol Güneş "Cumhurbaşkanımız, bana diyor ki; 'Bir vizyon çizdin' diyor. Hayırlı olsun diyor. Benim için mi diyor? Ülke için diyor. Ben böyle heyecanlıyken. Ben neyse onu söylüyorum. Ben oğluma ihale almadım, kimseden bir şey istemedim. Sen bir kuruma alıyorsun arkana, bana saldırıyorsun. Hiçbirinizin sürünmesini, savcılığa gitmesini istemem. 'Takımı sattı.' diyorlar. Şu ana kadar kimi satmışım ben ya? Bakın bakalım şu son dört senede benden daha iyi Beşiktaşlı var mı? Hayalim var, hayallerim var. Kazanma hırsıyla yaşayan bir insanım. 17 sene sonra Allah bunu bize kısmet etti. Nasip işi, imtihan işi. Avrupa Şampiyonası'na katılamadın, katıl. Dünya Kupası'na katılmıştın, bir daha katıl. Dünya Kupası'nı alamadın, al. İnşallah olur. Bu akşam dua edin, kabul olur. Milli Takım'da federasyon içindeki mevcut hoca arkadaşlarla devam edeceğim. En azından bu iki maçlık böyle. Ondan sonra yeni bir düzen kurmak istiyorum." açıklamasını yaptı.

"BEN TOPAL ÖRDEK DEĞİLİM"

Sorular yanıt veren Şenol Güneş "Milli Takım başka bir olgu. Kendi ülkenin takımına hizmet için çağırılıyorsun. Bunu anlamamız lazım. Ben Beşiktaş'ın zarar görmesini istemem. Şimdi gitmem mi, kalmam mı Beşiktaş'a zarar verir? Başkanla konuşuyoruz. Bunun cevabını verebilir misiniz? Guti gelsin deniyor. Zaten onunla beraber çalışıyoruz. Beşiktaş için en iyisini yapacağım. Kendi içimizde Beşiktaş'a zarar verenler var, bilerek yada bilmeyerek. Şu anda Beşiktaş'ın itibarını kaybetmesi için uğraşıyorlar. Hocaya, başkana saygısızlık Beşiktaş'ın itibarını kaybettirir. Ben topal ördek değilim. Ben, ABD başkanı mıyım? Ben formsuz değilim. Kayseri ve Fenerbahçe'yi yenseydik, aklım yerinde mi olacaktı? Fenerbahçe maçının ikinci yarısında aklımı kaybetmişim! Yanlış değişiklik yapmış olabilirim, bunları konuşabiliriz, ben de mutlu değilim. Bunları konuşabiliriz. Daha iyisini yapacak varsa gelebilir. Başkan'ın bırakmayacağının garantisi var mı? Belki o da 'Kırıldım, bırakıyorum' diyecek. Türk Milli Takımı, Fenerbahçe'ye de gidecek, Trabzon'a da gidecek. Türk Milli Takımı, Türkiye'nin her yerine gider. Milli Takım ile anlaşmam bir ilkesizlikse, o zaman kimse Milli Takım'la anlaşmasın." ifadelerini kullandı.

"FİKRET ORMAN İLE BAŞKA YERDE..."

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile sorun yaşamadığını belirten Şenol Güneş "Yönetimden, 'Hoca ile devam etme kararı aldık' diye açıklama yapıldı. Bana hiçbir şey gelmedi ama. Açıklanan karar oldu ama teklif gelmedi. Onların da haklı yanları vardı, çünkü kongre yapılacak. Başkanla dün görüştüm. Zaten size de açıkladı, sezon sonuna kadar devam edeceğiz diye. Ayrıldıktan sonra da görüşeceğim. Belki başka yerde buluşacağız. Hayat ne olacağını bilemezsin! Başkan ile bir sorunumuz yok, bakarsınız başka yerde buluşuruz. Gidip gitmeme kararını ben vermiyorum ki zaten. Burada kalmak için özveri yapan benim zaten. Ben her türlü sorumluluğu alırım, hadsizlik yapmam. Şu anda görevim ne olursa olsun Beşiktaş için en iyisini yaparım." dedi.

BEŞİKTAŞ'TAN ALACAĞI VAR MI?

"Beşiktaş'tan 2 milyon euro alacağınız mı var?" sorusuna yanıt veren deneyimli teknik adam "Bunu konuşmayı doğru bulmuyorum. Burada bir değer koyuyorsunuz; maddi ve manevi ama maddi yaralanmadan çok öyle bir yaralanma yaşıyorsun ki 10 milyon da versen geri alamazsın. Onlara hakkımı helal etmiyorum. Futbolcuların ödemeleri günü gününe yapılmazsa başarı beklemeyin. Ödeme yapılmadan başarı gelebilir ama kısa süreli olur. Türkiye'de bu iş böyle." şeklinde konuştu.

"OYNAMAYAN MAÇ SATAR"

"Şenol Güneş'in gideceği kesinleşti, oyuncular sahaya çıkıp oynamaz" şeklindeki söylentilerin sorulması üzerine Şenol Güneş "Ben gideceğim diye sahaya çıkacak oyuncu oynamayacak? Öyle mi? O zaman maç satıyor demektir. Hiçbir oyuncu, teknik heyetten birine saygısızlık yapamaz. Teknik heyet de yönetime saygısızlık yapamaz. Hocasına saygısızlık yapan birinin yanında kimse durmaz." dedi.

"KISMEN AYRILMA HİSSİ VARDI"

Beşiktaş yönetiminden bazı isimlerin basın aracılığıyla olumsuz haberler yaydığını vurgulayan Şenol Güneş, "Yönetimden birileri benimle onlar arasında bilek güreşi olduğunu söylüyor size. Bunu size söylüyorlar, sizde yazıyorsunuz. Yönetimle aramda nasıl bir bilek güreşi olabilir. Beni istemediklerinde görevime son verebilirler. İlhan Hoca neden aramızda yok? Para konusunu geçin, neden yok? İstifa mı etti, yönetim mi karar verdi? Kararı yönetimler verir. Kısmen ayrılma hissi vardı. Ancak devam et deselerdi edebilirdim. Sosyal medyada bize çamur atıp yok etmek isteyenler, ortalık çamur olduğu zaman kendileri boğulurlar. Ben yokum orada. Beşiktaş taraftarı beni tribüne çağırmasa da onlar beni seviyor biliyorum. Taraftarla bir sıkıntım yok. İkinci yarıda saha içinde tribüne çağırılmadım bu doğru. Takımın başarısızlığından ben sorumluyum. Sebepleri konuşmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

"BENİ İSTEMEYEN ÇOK KİŞİ VARDI"

Kendisinden sonra Beşiktaş'ın başına geçecek teknik direktör adayları hakkında da konuşan Şenol Güneş, ''Beşiktaş'ın yeni teknik direktörünün duygu ve düşüncelerimi taşımasını isterim. Yönetim - hoca uyumu çok önemli. Beşiktaş'ın başarılı olma mecburiyeti var. Zaten adı Beşiktaş. Şampiyon olamadığınız zaman başarısız oluyorsunuz. Takdir yönetimindir. Tek başına hoca konusu değil bu. Beşiktaş beni aldığında beni istemeyen çok kişi vardı. Ama daha sonra aynı kişiler, benim hak etmediğim övgüleri söylediler. Bir antrenör alırsınız. Kariyeri vardır, bilgisi vardır ama çalıştığı yer hakkında hiçbir bilgisi yoktur. O yüzden yönetimle dengeyi bozmayacak bir antrenör olmalı. Bana da çok zorsun diyorlar mesela. Çok zorum ama çok kolayım. Beni istiyorsa sevmesin ama işini sevsin.'' sözlerini kullandı.

"BEŞİKTAŞ'TAN TEKLİF GELSE BELKİ KALIRDIM"

Beşiktaş'ta kendisini istemeyen kişiler olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, ''Milli Takım'dan önce Beşiktaş'tan teklif gelseydi belki Beşiktaş'ta kalacaktım. Fakat seçim var ve yönetimde beni istemeyenler vardı. Kimse bana bunu söylemedi ama bu durumu hissedersiniz. Sosyal medyada kimin yazdığını kim desteklemiş, kim beğenmiş her şey ortada. Taraftar tuzağa düşmesin. Sosyal medyada söylenenlere inanmasınlar.'' dedi.

ARDA, BURAK VE VOLKAN AÇIKLAMASI

Arda Turan, Burak Yılmaz ve Volkan Demirel'in tekrar milli takıma çağırılma konusunda da görüşlerini belirten Güneş, ''Milli Takım'a kimler alınacak? Bunu Milli Takım haftasında konuşmak istiyorum. Milli maç haftasında Cuma günü belli olur. Türk Milli Takımı'nın her oyuncusu milli formayı giyebilir. Gelişen şartlar içerisinde oyuncuların hem kendine, hem uyuma olumlu katkısından çok olumsuz katkısı olacaksa, olmayabilirler. Ben tek başıma karar vermeyeceğim. Benim istediğim tek şey, takımı 2020 Avrupa Şampiyonası'na götürmek.'' şeklinde konuştu.

Etiketler :