Halk TV Canlı Yayın
Formula 1'de bir ilk: Yarış, corona virüs nedeniyle seyircisiz yapılacak
Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın Bahreyn ayağı, corona virüs salgını nedeniyle seyircisiz yapılacak. Bununla birlikte ilk kez bir Formula 1 yarışı seyircisiz gerçekleşecek.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünyanın birçok yerindeki etkinlikler iptal ediliyor. Tokyo'da yapılması planlanan 2020 Olimpiyat Oyunları'nın akıbeti hâlen belirsizliğini korurken, Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın Bahreyn ayağı virüs nedeniyle seyircisiz yapılacak.

Bahreyn Uluslararası Pisti, yarışçıların ve seyircilerin salgından olumsuz yönde etkilenmesi riskine karşı yarışların seyircisiz yapılacağını duyururken; 1950 yılından bu yana düzenlenen organizasyonda 70 yıl sonra ilk kez bir Formula 1 yarışı seyircisiz gerçekleşecek.

Bahreyn'de an itibarıyla 83 corona virüs vakası tespit edildi ve bu vakaların tamamının İran'dan gelen kişilerden oluştuğu bildirildi.

2011 ve 2012 tartışmaları

2011 yılında, Bahreyn Grand Prix'i 13 Mart tarihinde gerçekleşecekti ancak hükûmet karşıtı protestoların yaşandığı ülkede yarış iptal edilmişti. Yarış, 3 Haziran'da alınan kararla yarışın önce 30 Ekim'e ertelendiğini duyursa da bir hafta sonra bu karardan vazgeçilmiş ve Bahreyn Grand Prix'i iptal edilmişti.

2012 yılında, insan hakları savunucuları Bahreyn Grand Prix'inin tekrar iptal edilmesi için çağrıda bulunmuştu.