Fenerbahçe sevgisi Ali Koç'a pahalıya mal oldu

Fenerbahçe sevgisi Ali Koç'a pahalıya mal oldu
Forbes Türkiye, bu yıl 14’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı. Listede yolları futbolla kesisen iki iş adamının varlıklarındaki zıtlık dikkat çekti

Forbes Türkiye, bu yıl 14’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı. Listede yolları futbolla kesisen iki iş adamının varlıklarındaki zıtlık dikkat çekti. Fenerbahçe Başkanlığı koltuğuna oturan Ali Koç'un serveti 850 milyon dolardan 675 milyon dolara geriledi. İddaa ihalesini kazandığı için Şubat 2012'den beri yürüttüğü Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı'ndan istifa ettiğini açıklayan Yıldırım Demirören ise listeye 71. sıradan giriş yaptı.

Forbes Türkiye, bu yıl 14. kez hazırladığı 'En Zengin 100 Türk' listesini açıkladı. 119 kişiden oluşan Forbes 100'ün toplam serveti 99.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ALİ KOÇ GERİLEDİ

Bu yıl açıklanan listede Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un varlığındaki değişim dikkat çekti. Ali Koç'un serveti 850 milyon dolardan 675 milyon dolara geriledi. Sıralamadaki yeri de 45'ten 47'ye düştü.

Fenerbahçe'de 2-3 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan kongrede başkanlığa seçilen Ali Koç, göreve gelmesi durumunda kulübe maddi yardımda bulunacağını açıklamıştı. Fenerbahçe'nin 33. başkanı Ali Koç, başkanlığa seçilince kulübe 50 milyon dolar hibe etti ve bu paranın sermaye artırımında kullanılmasını sağladı.

KİŞİSEL KEFALETİNİ KULLANDI

Kulübün kısa vadeli borçlarını uzun vadeye yaymak isteyen Ali Koç, kendi şirketler grubunun ortak olduğu Yapı Kredi Bankası'ndan, kişisel kefaletini kullanarak 100 milyon dolar (587 milyon TL) kredi aldı. Ali Koç, futbol takımının forma sponsorluğu için Koç Holding iştiraklerinden Tüpraş ile anlaşma yaptı ve böylelikle 15 milyon dolar daha temin edilmiş oldu.

YILDIRIM DEMİRÖREN LİSTEYE GİRDİ

İddaa ihalesini kazandığı için Şubat 2012'den beri yürüttüğü Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı'ndan istifa ettiğini açıklayan Yıldırım Demirören ise ilk kez listeye girdi. Başkanlığı boyunca skandallarla gündeme gelen Yıldırım Demirören listeye 71. sıradan giriş yaptı.

Kişisel serveti 500 milyon dolar olan, Yıldırım Demirören babası Erdoğan Demirören'in yaşamını yitirmesinden sonra hisse sahibi oldu ve listeye girdi. Demirören ailesinin toplam serveti 1 milyar 650 milyon dolar. (Cumhuriyet)

Etiketler :