Fenerbahçe mahkemeye gidiyor

Fenerbahçe mahkemeye gidiyor
Yılan hikayesine dönen stat yanındaki Kenan Evren Lisesi arazisi konusunda başkan Aziz Yıldırım bugün bir basın toplantısı düzenleyecek. Yıldırım bu toplantıda bazı belgeleri açıklayacak.Yıldırım’ın Milli Eğitim Bakanlığı’na...

Yılan hikayesine dönen stat yanındaki Kenan Evren Lisesi arazisi konusunda başkan Aziz Yıldırım bugün bir basın toplantısı düzenleyecek. Yıldırım bu toplantıda bazı belgeleri açıklayacak.

Yıldırım’ın Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği belgede Fenerbahçe’nin Kenan Evren Lisesi’ni alabilmek için yaptırdığı spor salonu ve okullar için alınan araziler de dahil olmak üzere toplam 100 milyon TL harcadığı belirtiliyor. Yıldırım’ın hazırlattığı belgede, okullar ile spor salonuna yapılan harcamaların yanı sıra, bunlar inşa edilirken bankadan alınan krediler ve bunların faizleri olarak kulüp kasasından 100 milyon TL çıktığı belirtiliyor.

11 DÖNÜM DEĞİL 7 DÖNÜM

Fenerbahçe Kulübü tarafından hazırlanan maliyet dosyası bakanlığa iletilirken, ya Kenan Evren Lisesi arazisinin verilmesi ya da harcanan bu paraların kendilerine iadesi istendi. Bu konuda olumlu yanıt alamayan sarı lacivertliler konuya ilişkin tepkilerini dün de sürdürdü. Bazı Fenerbahçeli yöneticiler Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın kendileriyle sanki kulüp araziyi satın almak istiyormuş gibi konuştuğunu belirttiler.

Satın alma konusunu da inceleten sarı lacivertliler, toplam 11 dönümlük okul arazisi içinde iki tarihi eser olduğunu belirterek “Bu iki tarihi eserin arazisi çıkınca geriye 7 dönüm kalıyor. Bu 7 dönümün bedelini çıkarttık. 112 milyon TL karşılığında satılması gerek. Ancak bizden 345 milyon TL istendi” dediler.

YÜZDE 1 YERİNE YÜZDE 25

Normalde bu tür arazilerde inşaat yapıldıktan sonra hak sahiplerine yüzde 1 kar marjı verildiğini belirten F.Bahçe yönetimi buna rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’na buradan sağlayacakları gelirin her ay yüzde 25’ini vereceklerini belirttiler. Arazi için sarı lacivertliler bu ödemenin yanı sıra, yıllık bir kira bedeli de ödeyecekti. Ortaya çıkan koşullarda araziyi almalarının zaten büyük bir kâr getirmeyeceğini düşünen sarı lacivertli yönetim kurulunda mahkemeye giderek harcanan paranın geri alınması fikri ağırlık kazanmış durumda.