Cüneyt Çakır'ı EURO 2020'de kim, neden istemedi? İşte detaylar...

FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır'ın Londra'ya davet edildiği halde yarı final maçları öncesi Türkiye'ye geri gönderilmesinin yankıları sürüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Temmuz 2021 15:37
Cüneyt Çakır'ı EURO 2020'de kim, neden istemedi? İşte detaylar...

 

Cüneyt Çakır, EURO 2020'de Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde en çok düdük çalan isim olarak tarihe geçmişti. Turnuvada yönettiği ilk 3 maç sonunda toplam 9 maça ulaşarak Ander Frisk'i geçmiş ve rekorun sahibi olmuştu.

45 yaşındaki Cüneyt Çakır, final için de en güçlü aday konumundayken UEFA, politik bir karar vererek 48 yaşındaki son büyük turnuvasını geçiren Björn Kuipers'i görevlendirdi.

'İngiliz lobisi' iddiası!

FIFA Kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır ve yardımcıları Bahattin Duran'la Tarık Ongun'un Avrupa Futbol Şampiyonası'na vedasının arkasında İspanyol ve İngiliz lobisinin olduğu öne sürüldü.

ekran-resmi-2021-07-05-13-35-35.png

Eskiye dayanan hesaplaşma mı?

FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır'ın Londra'ya davet edildiği halde yarı final maçları öncesi Türkiye'ye geri  gönderilmesinin yankıları sürerken, Türkiye'de danışmanlık da yapan UEFA hakem komitesinin başkanı ve etkili isimlerinden Roberto Rosetti'nin, önceye dayanan bir hesaplaşmaya girdiği, ayrıca İstanbul 2020 ve 2021 finallerine engel olan İngiliz ve Portekiz lobisinin Cüneyt Çakır'ın önünü kestiği belirtildi.

Cüneyt Çakır’ın zorlu maçlarda bu denli üst düzey performans sergilediği, rakipleri gibi VAR uyarısıyla değiştirmesi gereken bir pozisyon dahi yaşanmadığı halde eve gönderilmesinin politik sebeplerden olduğu fikri ağır basıyor.