49 yıllık stadyumdan Atatürk ismi silindi

49 yıllık stadyumdan Atatürk ismi silindi
Bu ne Atatürk düşmanlığı böyle. Elazığ’ın futbol tarihe tanıklık eden 49 yıllık Atatürk Stadı’nın yenilenmesi sonrası ismi değiştirildi. Daha önce Elazığ Atatürk Stadyumu olan ismin yerine Elazığ Stadyumu tabelası asıldı. Vatandaşlar Atatürk adını asmayınca kalbimizden silemezsiniz diye tepki gösterdi

49 yıllık ‘Elazığ Atatürk Stadyumu’ndaki yenileme çalışmaları sonrasında ismindeki Atatürk silindi. Elazığ'da 1974’ten bu yana maçların oynandığı Atatürk Stadyumu yeninden inşa edilmiş ve stadın adının da, “Yeni Atatürk Stadyumu” olacağı ifade edilmişti ancak yeni stada Atatürk yerine “Elazığ Stadyumu” ismi verildi.

İNÖNÜ DE SİLİNMİŞTİ

Böylelikle Antalya, Afyon, Konya, Bursa, Sakarya, Antakya, Kayseri, Rize ve Giresun, Eskişehir'deki Atatürk statlarının ardından Elazığ'daki stadın isminden de Atatürk silindi. Beşiktaş İnönü ve Kocaeli İsmetpaşa statlarının da adı değiştirilmiş ve İnönü ismi çıkarılmıştı.

elazig1-2.jpeg

“ATATÜRK'ÜN İSMİNİ STADYUMDAN SİLMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

Elazığ Atatürk Stadyumu’nun ismine ilişkin 2019 yılında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun cevaplaması için soru önergesi veren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ülkesi ve milleti için savaş meydanlarında canını ortaya koymuş kahramanların isimlerini stadyumlardan silmek kimsenin haddi değildir.

Devletçi ve Atatürkçü bir kent olan Elazığ'da Atatürk'ün isminin silinmesine hiçbir Elazığlı kabul etmeyeceği gibi buna müsaade edenlere ise gereken tepkiyi sandıkta vereceklerine inanıyorum.

Atatürk'ün ismine stadyumda bile tahammül edemeyenler, biz bunu 2019'da öngörmüştük. Olası isim değişikliğine yönelik soru önergesi vermiştik. Elazığ halkı Atatürk isminin stadyumdan kaldırılmasının değerlendirmesini yapacaktır.

Görev yine bize düştü, gerekli görüşmeleri yapıp Ulu Önderimizin adının stadımıza verilmesini sağlayacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan bildirdim ve akabinde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ile telefonla görüştüm.

Elazığ Stadyumu ile ilgili verdiğim bilgiler doğrultusunda inceleme başlatıp sürecin takipçisi olacağını ifade ettiler. Sayın Bakan'a Elazığ halkı adına teşekkür ederim”