SMA hastası için açılan hesap bloke edildi

SMA hastası için açılan hesap bloke edildi
SMA hastası 2 bebeğini kaybeden Erdoğan çifti, aynı hastalığı taşıyan 3 yaşındaki çocukları Ravza Nur için başlattıkları yardım kampanyası hesabı, banka tarafından bloke edildi.

SMA hastası (Spinal Musküler Atrofi) çocukların sayısı bin 300'ü aşmış durumda. Türkiye'de bu hastalığa yakalanan çocukların tedavisinde kullanılan Spinraza isimli ilacın sürekli kullanılması gerektiği için aileler ilaca ulaşmakta zorlanıyor. Bunun yerine aileler Zolgensma isimli tek seferlik ilaca ulaşmak istiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlerden ötürü Zolgensma ilacına erişmek zor. Aileler de bu sebepten dolayı ilaca erişmek için yardım kampanyaları başlatmak zorunda kalıyor. 

2 çocuğunu kaybetti diğer çocuğunu yaşatmak istiyor

Yardım kampanyası başlatan aileler arasında 2 çocuğunu SMA hastalığından kaybeden Gülistan Erdoğan ile Reşit Erdoğan çifti bulunuyor. Erdoğan çifti, 21 Eylül 2014'te 8 Aylık Ecrin bebeği, 9 Nisan 2016’da ise 6 aylık Yusuf bebği, SMA hastalığından kaynaklı kaybetti. Aile son olarak, aynı hastalığa yakalanan 3 yaşındaki çocukları Ravza Nur’un yaşaması için yardım kampanyası başlattı.

Yardım için açılan hesap bloke edildi

Sosyal medya hesabı üzerinden yardım kampanyası başlatan aile kısa sürede yardım topladı. Hesap ise banka tarafından bloke edildi ve aileye buna ilişkin bir bilgi verilmedi. Baba Reşit Erdoğan, içinde 30 bin TL olan banka hesabına bloke konulduğunu belirterek, “2 Çocuğum bu hastalık yüzünden yaşamını yitirdi. Daha 6 ve 8 aylıktılar. Bu hastalığın tek çaresi milyonlarca lira para. Bu para da bizde yok. Bizde bunun için bir yardım kampanyası başlattık. Sosyal medya hesapları üzerinden 22 Kasım günü başlattığımız kampanyaya para gönderilirken, bankada açtığımız hesabın bloke edildiğini öğrendik. Bloke edildiği için bu hesaba para da gönderilmiyor. İçerdeki paramızı da daha alamadık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, kızının tedavisi için birçok yere başvurduğunu belirterek, “Türkiye’de bu hastalığın tedavisi olmadığı için diğer ülkelere bakıp araştırma yaptım. Dubai bu hastalığın tedavisi için 17 Milyon TL, Almanya ise 2 milyon 400 bin Euro istiyor. Bu parayı bulmamız imkansız. Bu yüzden kampanya başlattık. 2 bebeği kaybettik, kızımız Ravza Nur yaşasın. Çocuğumuz gözlerimizin önünde eriyor. Bunun önüne geçilsin” çağrısında bulundu.

Etiketler :