Selçuk Özdağ Çin'e seslendi: Yalansa özür dileyelim

Selçuk Özdağ Çin'e seslendi: Yalansa özür dileyelim

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Doğu Türkistan'da yaşananlara ilişkin Çin'e seslendi ve "Açın kapılarınızı hür dünyaya. Eğer bunlar yalansa biz sizden özür dileyelim" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Doğu Türkistan’da Kadın Olmak” adlı panelde konuşma yaptı. Söz konusu bölgenin incelenmesi için Çin’e seslenen Özdağ,  “Kapılarınızı açın” dedi.

Özdağ, “Doğu Türkistan’da bir insanlık ayıbı yanşıyor. Biz Çin’den ne istiyoruz? Çin, siz Dünya devleti misiniz? Siz süper devlet olduğunuzu mu iddia ediyorsunuz? Gelin anayasanıza uygun hareket edin. Burada, etnisiteler arasında, diller arasında ayrım yapmayın" diye konuştu. 

Özdağ, konuşmasına şunları dile getirdi: 

"Bir Çinli, Çin’de hangi haklara sahipse, orada yaşayan Uygurlar, Kazaklar, Kırgızlar veya diğer etnisiteler de aynı haklara sahip olsun istiyoruz. Lütfen kapılarınızı açın. Sizinle ilgili çok ayıplı iddialar var. Çok ayıplı istiaplar var. İnsan ayıplarıyla dopdolu spekülasyonlar var. Açın kapılarınızı hür dünyaya. Bütün basın mensuplarına açın. Bütün siyasi partilere açın. Bütün medyaya açın, bütün aktivistlere açın ve Doğu Türkistan’da akrabaları olan, Dünya’nın her yerindeki Doğu Türkistanlılara açın. Eğer bunlar yalansa biz sizden özür dileyelim. Diyelim ki, ‘Evet bunlar yalanmış, burada insan hakları varmış, burada inanç hürriyeti, fikir hürriyeti, teşebbüs hürriyeti varmış diyelim. Ama açmıyorsunuz kapılarını ve bu ayıpla yaşamaya devam edeceksiniz.”