Saymaz’dan Charlie Hebdo tepkisi: Kabul edilemez

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Charlie Hebdo’nun karikatürüne tepki gösterdi. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan karikatüre Özlem Gürses’in sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında tepki gösterdi.

Saymaz şunları söyledi: 

Charlie Hebdo dergisi maalesef kabul edilemeyecek, rezil bir kapak hazırlamış. Şimdi Batı dünyası bunu karikatür diye kabul edebilir ama biz Müslümanlar olarak Hz. Muhammed’in ve diğer peygamberlerin, suretinin çizilmesine ve onlarla alay edilmesine tepki duyan, bundan rahatsız olan insanlarız. Bu hissimizin de gayet doğal şekilde anlaşılmasını bekliyoruz. Bunun bir karikatür konusu yapılmamasını istiyoruz. Bu ifade özgürlüğüne müdahale değildir, bu inanç ve ibadet hakkına yönelik bir saygı beklentisidir.

 

Maalesef Charlie Hebdo’nun kapağı, sözde Recep Tayyip Erdoğan’ı, ülkemizin Cumhurbaşkanını hedef alma adı altında İslam’a yönelik aşağılayıcı bir tavırda. Bunun düşünce ve ifade hürriyetine bir katkısı olmayacağı gibi; Müslümanlar ve Hristiyanların bir arada yaşamasına karıncanın dışkısı kadar katkısı olmayacak.

 

Öte yandan; bizim şurada bir arada olmasını murat ettiğimiz Fransız ve Türk halkalarının arasındaki mesafeyi  kapatmayacağı gibi daha da açacak.