Sanal kumarda mide ameliyatı detayı

Sanal kumarda mide ameliyatı detayı
Sanal kumar bağımlılığı gençleri ele geçiriyor. Prof. Dr. Gül Eryılmaz, eskiden maddi durumu düşük insanların kumar oynadığını belirtirken şimdi ise "Özellikle eğitim düzeyi yüksek insanların kazanacaklarına dair inançları oluyor" dedi. Öte yandan Eryılmaz, mide ameliyatı olanlara ilişkin de çarpıcı bir örnek verdi.

Yoksulluk derinleşirken vatandaşlar çıkış yolu arıyor. Teknolojik olanakların gelişmesiyle birlikteyse 'sanal kumar' erişimi en kolay çözüm algısı yaratıyor. Ancak sanal da olsa bunun bir kumar bağımlılığı olduğu gözden kaçıyor.

'Gençlerde sık görülüyor'

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, erişim kolaylığının ve kumarla ilgili reklamların sık sık internet kullanıcılarının karşısına çıkmasının sanal ya da dijital kumar bağımlılığını artırdığını belirtiyor. Prof. Dr. Gül Eryılmaz sanal kumar bağımlılığının yol açacağı tehlikeleri Cumhuriyet’ten Kader Çukay'a anlattı. Prof. Dr. Eryılmaz, “Eskiden en çok sosyoekonomik düzeyi düşük kişiler kumar oynardı. Şimdi dijital kumar bağımlılığı gençlerde daha sık görülüyor” dedi.

'Eğitim düzeyi yüksek insanların kazanacaklarına dair inançları oluyor'

“Sanal kumar insanlara cazip geliyor. Çünkü bu konuda dikkat çekici reklamlar bulunuyor” diyen Prof. Dr. Eryılmaz, “Bahis siteleri kişilere haber veren mesaj bile gönderiyor. Kumar oynamak için herhangi bir yaş sınırı yok. Çünkü bununla ilgili bir önlem alınmıyor. Bunlar artışın temel nedenleri arasında. Eskiden sosyoekonomik düzeyi düşük kişiler kumar oynardı. Ancak şimdi ekonomik durum fark etmiyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek insanların kazanacaklarına dair inançları oluyor. Çoğunlukla mühendislik eğitim almış bireyler, ‘Ben bunun hesabını yaparım, sistemi çözerim’ diyerek kumara başlıyor” ifadelerini kullandı.

'Yüzde 15’i kumara bağlı kalıyor'

Dijital kumar oynayanlara ilişkin Türkiye’de bir verinin olmadığını ancak yurtdışında yapılan bir çalışmaya göre gençlerin yüzde 7’sinin sanal kumar oynadığını söyleyen Eryılmaz, “Bu çok yüksek bir oran. Dijital kumarla tanışan kişilerin yüzde 15’i de kumara bağımlı hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Mide ameliyatı detayı

Eryılmaz, mide küçültme ameliyatı olan bazı kişilerde dijital kumar bağımlılığının ortaya çıktığını söyleyerek çarpıcı bir noktaya değindi:

“Bu kişiler zaten öncesinde gıdaya bağımlı oluyor. Mide ameliyatı sonrası gıdayla rahatlama olmayacağı için sonrasında başka bir bağımlılığa yöneliyor. Bu insanlar ya alkole ya da kumar gibi başka bağımlılıklara saplanıyor. Yaşadığımız ekonomik kriz de kumar oynamayı etkileyebiliyor. Bireyler ilk önce para kazanmak için kumar oynuyor. Ekonomik problemleri kumardan kazandığı parayla çözeceğini düşünüyor. Ancak durum sonrasında daha zorlayıcı bir hal alıyor.”