Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 22.11.2020 16:35

Sağlık ve eğitim bütçesi azaldı: Guetamala halkı Kongre binasını ateşe verdi

Orta Amerika ülkesi Guetamala’da halk sağlık ve eğitim bütçelerinin kısılmasının ardından ayağa kalktı. Başkentte bulunan Kongre binası, protestocular tarafından ateşe verildi.

Guetamala'da halk ayağa kalktı. Ülkeyi vuran kasırganın yaraları sarılmaya çalışılırken, Kongre'den çıkan karar isyana neden oldu.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin New York Times’tan aktardığına göre; eğitim ve sağlığa ayrılan bütçe azaltıldı, milletvekillerinin yemek bütçesi artırıldı. Guetamala halkı ise bu kararı öfkeyle karşıladı. Ülke basınında yer alan habere göre, halk önce Kongre binasının camlarını kırdı. Daha sonra ellerindeki malzemeleri tutuşturarak içeriye attılar. Binanın alev alan görüntüleri sosyal medyada on binlerce kullancı tarafından paylaşıldı.

Devlet Başkanı Alejandro Giammattei ise eylemlere tepki göstererek “Özel ve kamu mülklerinin yakılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Ancak protestocu halk kararlı olduklarını belirterek “Ne bir başkan ne de bir Kongre” sözleriyle vekilleri ve yöneticileri istifaya davet etti.

Dünya