Rasim Öztekin İBB'nin düzenleyeceği etkinlikte Kavuk'u devredecek

Rasim Öztekin İBB'nin düzenleyeceği etkinlikte Kavuk'u devredecek

Tiyatro için önem atfeden Kel Hasan Efendi'nin Kavuğu'nu Şevket Çoruh'a devredecek Rasim Öztekin, devir teslim törenin 20 Eylül Pazar akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde gerçekleşeceğini açıkladı.

İBB'nin desteği ile gerçekleşecek gecede, 'Bir Baba Hamlet' oyunu sergilenecek ve sonrasında Rasim Öztekin, Kavuk'u Şevket Çoruh'a devredecek. Etkinliğin geliri Çağdaş Yaşamı Koruma Derneği'ne bağışlanacak.

Rasim Öztekin'in yaptığı açıklama şöyle:

"Kavuğu 20 Eylül’de  Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda özel bir törenle Şevket Çoruh’a teslim edeceğim.  İBB’nin desteği ile gerçekleştirilecek gecenin bilet gelirlerini ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamaya karar verdim. Biletler Biletix’te."

Kavuk'un serüveni

Kel Hasan Efendi Kavuğu “Türk Tiyatrosu”nun güldürü geleneğinin nişanesi sayılıyor. Kel Hasan Efendi Kavuk’u öğrencisi İsmail Dümbüllü’ye devretmişti. İsmail Dümbüllü ise bir dönem geleneksel tiyatro ile ilgilenen sinema sanatçısı Münir Özkul'a devretmişti. Dümbüllü, Özkul’u 1967-1968 yılları arasında Arena Tiyatrosu’nda. ‘Kanlı Nigar’ piyesindeki ‘Kavuklu’ rolünde izlemişti. 1968 yılında Özkul’un yeteneğinin nişanesi olarak bir törenle Kavuk’u devretmişti.

Özkul ise Kavuk’u 1989 yılında Ferhan Şensoy'a devretmişti. Şensoy ise 2016'da Ses Tiyatrosu2nda düzenlenen törenle Rasim Öztekin'e devretmiştir.