Profesör Doktor Bengi Başer: En az 2 yıl daha kontrollü yaşamaya kendimizi alıştırmalıyız

Profesör Doktor Bengi Başer: En az 2 yıl daha kontrollü yaşamaya kendimizi alıştırmalıyız

Kardiyolog Profesör Doktor Bengi Başer ve TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, bugün yapılacak kabine toplantısı öncesi alınabilecek tedbirlere ilişkin yorumlarda bulundu. Başer "En az 2 yıl daha kontrollü yaşamaya kendimizi alıştırmalıyız" dedi.

Kardiyolog Profesör Doktor Bengi Başer ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programının konuğu oldular. Yoğun bakımlardaki doluluk oranının artışına dikkat çeken Başer ve Ökten tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiğinin altını çizdi. 

"Haftanın belirli günlerinin kısıtlanması çözüm değil"

Hafta sonu belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının etkili bir yöntem olmadığını söyleyen Ali İhsan Ökten, bugün yapılacak kabine toplantısı sonrası önlemlerin sıkılaştırılması kararının alınması gerektiğinin altını çizdi.  "Eğer bilimsel ve gerçek verileri iktidar göz önünde bulundurursa mutlaka önlemleri artırma yoluna gitmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerle dünyada 4. Avrupa'da 1. durumdayız. Bu rakamların daha da yüksek olduğunu tahmin ediyoruz. Kesinlikle bunlar etkili olacak önlemler değil. Sadece hafta sonları ya da akşamları yasak uygulayarak bir şey elde edemeyeceğiz. Bunlar tıbbi olarak geçici önlemler. İller bazında artırıcı önlemlerin olması lazım ve mutlaka en az 2 hafta süreyle işsiz, emekçi, mavi yakalılar beyaz yakalı vatandaşlar için sosyal ve ekonomik paket dahilinde hakları gözetilerek mutlaka önlemler paketi hazırlanması lazım. Haftanın belirli günlerinin kısıtlanması çözüm değil" dedi. Nisan ayında hacdan gelen vatandaşların virüsü yaymada etkili olduğunu söyleyen Ökten, kısıtlamalara yurt dışı yasağının dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. 

"65 yaş üstü vatandaşlarda pozitiflik oranı yüzde 177 arttı"

Profesör Doktor Bengi Başer bu kısıtlamaların en geç Eylül ayında uygulanmaya başlanması gerektiğini belirtti. Vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Başer "65 yaş üstü vatandaşlarda hastalık oranı pozitiflik oranı iki haftada yüzde 177 oranında artmış. Tüm Türkiye’de Kasım ayından bu yana en az iki kat vaka artışı var. Bir haftada 20 sağlık çalışanımızı kaybettik. Mental olarak da tükendik. Bu süreçte bu sağlık sisteminin yükünü azaltmak dışında çözüm olamaz bu da çok katı yaptırımlarla olur. 2 haftalık kapanma yapılamıyorsa bile hafta sonu tam kapanmaya gidilmeli. Vakaların çok arttığı 17-18 ile şehirler arası yasak ve hatta ülkeler arası ulaşım yasağı da getirilmeli" dedi. Eski normale aşı uygulandıktan sonra dahi hızlı bir geçiş yapılamayacağını söyleyen Başer, "Çok ciddi bir kapanmaya gitmek gerekir. Eski normale asla hemen geçilemez. Aşı hemen etki edecek ve eski normale hemen döneceğiz gibi bir şey yok. Toplum bağışıklığı isteniyorsa en az yüzde 65 70 gibi bir aşılama gerekli. Bu kadar aşı alabileceğimiz de muamma. Böyle bir durumda en az 2 yılı kontrollü yaşamaya alıştırmalıyız" şeklinde konuştu. 

Gündem