Prof. Dr. Us: Tahminimize göre 200 bin aktif koronavirüs hastası var

Prof. Dr. Us: Tahminimize göre 200 bin aktif koronavirüs hastası var

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Melih Us, 200 bin aktif vakanın olabileceğini söyledi.

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Melih Us, Şule Aydın'ın sunduğu Haber Masası'na katıldı. Us, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs verilerini ve hastalığın insan vücudundaki etkilerini değerlendirdi.

Salgındaki son durumun, ilk zamanlardan daha ciddi olduğunu söyleyen Us,"Aktif hasta sayısı daha fazla artık. Etrafınızda gördüğünüz hasta sayısı da daha fazladır. Bizim tahminimize göre 200 bin kadar aktif hasta var. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre yapılan testlerin pozitiflik oranı yüzde bir buçuk. Çapa'dan bir arkadaşımızın beyanına göre ise Çapa'da bu oran yüzde 15. Ölüm oranına baktığımızda da bunu görebiliyoruz. Bizde her gün 60 civarı ölüm var. İspanya gibi ülkelerde açıklanan günlük vaka sayısı daha fazla olmasına rağmen, ölüm sayısı daha az. Sağlık Bakanı 140 bin kişinin karantinadan kaçtığını açıkladı. Resmi verilere göre 20-30 bin aktif vakamız var.  Bu kadar azsa aktif vaka sayısı 140 bin kişi nasıl karantinada?" diye konuştu.

"Geri dönüşü olmayan hasarlar bırakıyor"

Prof. Dr. Us, koronavirüsün insan vücudundaki etkilerini ise şöyle anlattı:

"Pozitif test sonucunu gizleyen hastalar var. Hem başkalarına hastalığı yaymış oluyor, hem kendi tedavisini zora sokuyor. Bu ölümcül bir virüs. Yüzde 85 vakada hafif seyrediyor olabilir. Yüzde 15 vakada ölümcül etkileri olabiliyor. Bir maske, bir sosyal mesafe bu kadar mı zor? Bu hastalığı geçirenlerde pıhtılaşma sisteminde başta olmak üzere çeşitli hasarlar oluyor. Bu hasarlar ölümcül ya da geri dönüşümsüz olabiliyor. Genç hastalar, hayatlarına bu hasarlarla devam etmek zorunda kalıyorlar.