Prof. Dr. Müftüoğlu: Tedbirleri sıkılaştırmanın yollarını bulalım
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 22.10.2020 15:37

Prof. Dr. Müftüoğlu: Tedbirleri sıkılaştırmanın yollarını bulalım

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalar yaptı.

Köşesinde, "İşler iyi gitmiyor" başlığı ile bir yazı kaleme alan Müftüoğlu, "Tedbirleri gevşetmek bir yana, daha da sıkılaştırmanın yollarını bulalım" dedi.

"Pandemi süresinde hatalar yaptık" diyen Müftüoğlu şöyle yazdı:

"İlk hatalarımızdan biri ise daha en baştan maske meselesinin önemini kavrayamamamız oldu. Ben dahil pek çok uzman -aramızda istisnalar olsa da- hijyen ve sosyal mesafe meselesini vurgularken, “Maskesiz olmaz arkadaş” demekte bir hayli geç kaldık. İtiraf edelim ve kabullenelim: Bu geç kalma yanlışını sadece biz değil, yetkililer de yaptı. Ayrıca bu büyük yanlışa sadece biz düşmedik. Hemen her ülke aynı yanlışı yaptı. Ve ne yazık ki bu mühim yanlış herkese pahalıya patladı. Kanaatim o ki pandeminin bu kadar uzaması ve ağırlaşmasında maske takmada geç kalma yanlışımız da çok etkili oldu. Peki, şimdi ne yapmalıyız? “Zararın neresinden dönerseniz kâr sayılır” deyimine sadık kalmalı, maskelerimize sıkı sıkı sarılmalı, “Maskesiz olmaz arkadaş!” cümlesini her gün en az on defa tekrarlamalıyız."

Müftüoğlu, "Bir süre önce varlığına işaret edilen “ışığın” bu karanlık tünelden çıkışımızın değil de hızla üstümüze gelen şiddetli ve büyük yeni dalgaların habercisi olması mümkündür." görüşünü savundu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sıkıntıyı aylar önce işaret ettiğini belirtti.

Müftüoğlu, "Aslında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sıkıntıyı aylar önce işaret etti. Daha yaz başında “Gemiyi kıyıya yaklaştırdık ama limana sağ salim ulaşabilmemiz için bazı fedakârlıklar yapmamız lazım. O fedakârlıkları yapmazsak eğer kıyıya çıkmamız uzayabilir!” şeklinde özetleyebileceğimiz bir açıklama da yaptı. Önerim şu: Gelin hiç olmazsa bu mühim dönemde hata yapmayalım. Gelin bu vurdumduymazlıktan, bu kayıtsızlık ve bıkkınlıktan vazgeçelim. Tedbirleri gevşetmek bir yana, daha da sıkılaştırmanın yollarını bulalım. Sürecin bundan sonrasını “toplumsal bir savaş” olarak algılayalım, planlayalım ve sürdürelim. Yoksa “Osman Hoca demedi!” demeyin, başımızın fena halde belaya gireceği günler yakındır." görüşünde bulundu.

Gündem