Prof. Dr. Ceyhan: Aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katı

Prof. Dr. Ceyhan: Aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katı

Hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hürriyet yazarı Sedat Ergin'e konuştu Ceyhan, hasta sayısı üzerinden tam bir hesaplama yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Ceyhan, “Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın test kriterlerine göre her belirtisi olana da test yapmıyoruz, en az iki belirtisi varsa veya temas artı belirtisi varsa test yapılıyor. Vakaların yüzde yirmisinin belirti verdiğini ve bunların tamamına test yaptığımızı farz etsek bile, yani Sağlık Bakanlığı’nın resmi açıklamalarına göre hareket edersek, vaka sayısını bulmak için hasta sayısını en az 5 ile çarpmak gerekiyor. Bu durumda 2 bin 26 sayısını 5 ile çarpmak gerekir. Yuvarlak hesap, tahminen 10 bin kişi gibi bir sayıya ulaşırız." dedi.

"Toplumdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır"

"Yapılan araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışma gösteriyor ki, saptanan ve saptanamayanlar dahil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır" diyen Ceyhan, "Bu durumda 100 bin sayısıyla karşılaşırız. Yani ülkede o gün COVID-19 ile enfekte olmuş toplam 100 bin kişi var demektir. Bunun ancak 10 bini test yoluyla tespit edilebilmiştir. Bu diğer ülkelerde de böyledir" ifadelerini kullandı.